answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
1 year ago
15

Friar Corp. sells two products. Product A sells for $100 per unit, and has unit variable costs of $60. Product B sells for $70 p

er unit, and has unit variable costs of $50. Currently, Friar sells three units of product B for every one unit of product A sold. Friar has fixed costs of $750,000. How many units would Friar have to sell to earn a profit of $250,000?
Business
2 answers:
avanturin [10]1 year ago
6 0

Answer:

Explanation:

Sales in units =

(Total fixed cost+Required profit)/(Weighted average Contribution Margin) = (750,000+250,000)/25 = 1,000,000/25 = 40,000

In order to earn profit of $250,000 Friar needs to sell 40,000 units

*Weighted average Contribution Margin = [(100-60)*1/4] + [(70-50)*3/4] = 10+15 = 25

Norma-Jean [14]1 year ago
3 0

Answer:

40,000 units

Explanation:

We can proceed as follows:

CMA = Contribution margin of A = $100 - $60 = $40

CMB = Contribution margin of B = $70 - $50 = $20

Unit of A sold with B = 1

Unit of B sold with A = 3

Unit of A and B sold together at a time = 1 + 3 = 4

WA = Weight of A in the sales combination = 1/4  

WB = Weight of B in the sales combination= 3/4

Weighted average unit contribution margin = (CMA × WA] + (CMB × WB)

                                                                        = ($40 × 1/4) + (20 × 3/4)

                                                                        = $10 + $15

Weighted average unit contribution margin = $25

Target units = (Fixed cost + Targeted profit) ÷ Weighted average unit contribution margin

                    = ($750,000 + $250,000) ÷ $25

                    = $1,000,000 ÷ 25

Target units = 40,000 units.

Therefore, Friar would have to sell 40,000 units to earn a profit of $250,000.

Note:

Note that the 40,000 units are for products A and B and it can be divided for them based on their weights as follows:

Units of Product A = 40,000 × 1/4 = 10,000 units

Units of Product B = 40,000 × 3/4 = 30,000 units.

You might be interested in
Prescott Bank offers you a five-year loan for $75,000 at an annual interest rate of 6.8 percent. What will your annual loan paym
notsponge [240]

Answer:

Y= $18,194.05

Explanation:

This is a form of annuity that involves payment of equal amounts monthly for 5 years. These amount are made up of part of the interest and part of the principal.

Using the annuity formula

P= Y{1-(1/[1+r]^n)/r}

Where P = Initial loan amount

Y = yearly payment

r= interest rate

n= number of years

75,000= Y{1-(1/[1+0.068]^5)/0.068}

75,000= Y{1-(0.719689)/0.068}= Y{0.280311/0.068}

Y= 75,000/4.122227

Y= $18,194.05

7 0
2 years ago
Problem 2-14 As operations manager, you are concerned about being able to meet sales requirements in the coming months. You have
Gala2k [10]

Answer and Explanation:

For calculating the average of the monthly productivity, first, we have to determine the total hours, and then units per machine hours

Therefore, the formula to figure out  the total hours is

=  Hours per machine × Number of machines

For JAN = 325 × 3 = 975 hours

For FEB = 200 × 5 = 1,000 hours

For MAR = 400 × 4 =  1,600 hours

For APR = 320 × 4 = 1,280 hours

Now, the units per machine hours equivalent to  

= Units produced ÷ total hours

For JAN = 2,300 units  ÷ 975 hours = 2.36

For FEB = 1,800 units  ÷ 1,000 hours = 1.8

For MAR = 2,800 units  ÷ 1,600 hours = 1.75

For APR = 3,000 units  ÷ 1,280 hours = 2.34

Now, the average of the monthly productivity equals to

= (2.36 + 1.8 + 1.75 + 2.34) ÷ 4

= 2.06 units per machine hour

7 0
2 years ago
According to the "Negotiating Family Relationships" website you visited, if you and your siblings receive your allowance accordi
Lady_Fox [76]

Answer:

c. Market Pricing

Explanation:

Market pricing is based on the competition based strategy. In this strategy a company evaluate the price of only those products that are similar to the products that are offered by the company or in our case the parents of the family are evaluating the price of similar tasks that are performed by the siblings.

8 0
2 years ago
Malik is employed by an architecture firm. Malik most likely works in
adelina 88 [10]

The correct answer is B. Pre-construction.

Pre-construction is the project which is done before construction starts.

In pre-construction a person evaluates the documents which are being associated with the project.

The person evaluates equipment and material expenses what they will cost, and time when the construction will be finished.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Erie company manufactures a mobile fitness device called the jogging mate. the company uses standards to control its costs. the
scoray [572]

Answer:

Standard Hours     Standard Rate per Hour      Standard Cost

24 minutes (0.4 hrs.)            $5.40                                  $2.16

During August, 8,390 hours of direct labor time were needed to make 19,600 units of the Jogging Mate. The direct labor cost totaled $43,628 for the month.

1. What is the standard labor-hours allowed (SH) to makes 19,600 Jogging Mates?

  • 19,600 jogging mates x 0.4 hours = 7,840 hours

2. What is the standard labor cost allowed (SH × SR) to make 19,600 Jogging Mates?

  • 7,840 hours x $5.40 = $42,336

3. What is the labor spending variance?

  • labor spending variance = standard cost - actual cost = $42,336 - $43,628 = $1,292 unfavorable

4. What is the labor rate variance and the labor efficiency variance?

  • labor rate variance = (standard rate - actual rate) x actual hours = ([$5.40 - ($43,628/8,390 hours)] x 8,390 hours = ($5.40 - $5.20) x 8,390 hours = $0.20 x 8,390 = $1,678 favorable
  • labor efficiency variance = (standard hours - actual hours) x actual rate = (7,840 hours - 8,390 hours) x $5.20 = -550 hours x $5.20 = -$2,860 unfavorable
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Discuss the current state of the US economy and its impact on the job market. Also discuss how economic trends such as globaliza
    6·1 answer
  • Lisa is choosing between three alternatives: a) working at her job that pays 60 dollars; b) writing a term paper which she value
    6·1 answer
  • Azure Company uses the multiplier method to estimate hidden quality costs. The multiplier is determined to be 3, based on experi
    9·1 answer
  • STU Corporation has $3 million in earnings on $20 million in sales and has 1 million shares outstanding. Earnings per share of c
    11·1 answer
  • At December 1, 2014, Cursive Company's accounts receivable balance was $1,200. During December, Cursive had credit revenues of $
    13·1 answer
  • An upset forging plant will be built to produce 2,000,000 parts per year. The plant will operate for three 8-hour shifts per day
    11·1 answer
  • Sally's Chocolate Company makes gourmet cupcakes which are sold by the dozen. Compute the standard cost for one dozen cupcakes,
    14·1 answer
  • 1. Assume that Walmart can borrow at yield of 5% in USD (5-year, zero coupon debt, issued in the US), before issuance costs. Alt
    7·1 answer
  • McGaha Enterprises expects earnings and dividends to grow at a rate of 28% for the next 4 years, after the growth rate in earnin
    8·1 answer
  • Duckistan Production Possibilities A B C D E Civilian Goods 20 18 14 8 0 Military Goods 0 1 2 3 4 Herbania Production Possibilit
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!