Answer: $10,906
Explanation:
Given that,
Purchased machinery at the beginning of Year 1 = $86,100
machinery has an estimated life of five years,
Estimated residual value = $4,305
Accumulated depreciation = $49,077 at the end of Year 2
Year 3 Depreciation expense:
= 
= 
= $10,906
<span>The notary signing agent should provide the borrower the contact information, full disclosure. The notary has the primary responsibility for notarizing signatures, but isn't there to block information.</span>
Answer:
grapevine communication
Explanation:
According to my research on different communication methods, I can say that based on the information provided within the question the information has been exchanged through grapevine communication. This is a form of communicating in which information is spread rapidly between employees and superiors and does not follow any structure or rule-based system.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
In July, Goldcorp had sales of $540,000. Of this, the 4% sales commission= $21,600, the shipping expenses was 1% at $5400, and the manager's monthly salary was $23,750, plus miscellaneous expenses was $15,000. So I would say that the budgeted expenses would be $21,600+$5400+$23750= $50,750, assuming that miscellaneous expenses were not budgeted. Total expenses would be $65,750 if the $15,000 was included.