answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
2 years ago
12

The Technology department at Watkins Transit has a budgeted annual cost of $65,000. The department has a capacity to handle 250

work stations per year. Currently, purchasing, shipping, and administrative departments have 20, 45, and 135 work stations, respectively. If practical capacity is used to allocate costs, how much cost is allocated to shipping
Business
1 answer:
Mrrafil [7]2 years ago
3 0

Answer: $14,625

Explanation:

Based on the information given, if practical capacity is used to allocate cost, the cost that is allocated to shipping will be:

= Budgeted annual cost/200 × Number of shipping work stations

= 65000/200 × 45

= $14,625

You might be interested in
addresses unknown parameters in the real world that parallel descriptive measures of very large population? A. The sample mean /
Airida [17]

Answer:

The answer is "Option B".

Explanation:

Inferential statistics was its process through which data collection is used to conclude the property or even an implicit wave function. Its analysis infers these same features of inhabitants. Its purpose is to use statistical strategies to determine important assumptions regarding sample size, and  other choices were wrong which can be defined as follows:

  • In option A, it defines the average of the given values, that's why it is wrong.
  • In option C, It is used to0 describes a number of samples that's why it is wrong.
7 0
2 years ago
Squirrel Co. operates in a lean manufacturing environment. For June production, Squirrel purchased 6,000 units of raw materials
valina [46]

Answer:

At the time of purchase of raw material inventory,

Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.

Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:

Raw Materials Inventory Account    Dr. $36,000

To Accounts Payable                                           $36,000

(To record the purchase of raw material on account)

Workings:

Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit

                                       = 6,000 × $6

                                       = $36,000

3 0
1 year ago
Presented below is a combined single-step income and retained earnings statement for Hardrock Mining Co. for 2017.
Gennadij [26K]

Answer:

(a) Net income $198,788

(b) Retained earnings at 12/31/17 = 3,145,448

(c) <u>Note to the account:</u>

Earnings per share for the year is $0.02 per share. That is:

Earnings per share = Net income / Number of common stock outstanding = $198,788 / 10,000,000 = $0.02 per share

Explanation:

Note: See the attached excel file for the multiple-step income statement.

A multi-step income statement refers to an income statement in which the gross profit and the categories of each expenses and income are giving in details before the net income of a company in a specific period is obtained.

The multiple-step income statement of Hardrock Mining Co. for 2017 is given in the attached excel file in which we have the following:

(a) Net income $198,788

(b) Retained earnings at 12/31/17 = 3,145,448

<u>Calculation of earnings per share for the year</u>

The earnings per share can be calculated as follows:

Earnings per share = Net income / Number of common stock outstanding = $198,788 / 10,000,000 = $0.02 per share

Therefore, earnings per share of the company for the year is $0.02 per share.

The note to the account that disclose earnings per share data in the financial statement of Hardrock Mining Co. for 2017 will appear as follows:

<u>Note to the account:</u>

Earnings per share for the year is $0.02 per share. That is:

Earnings per share = Net income / Number of common stock outstanding = $198,788 / 10,000,000 = $0.02 per share

Download xlsx
4 0
2 years ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
2 years ago
The General Fund levies property taxes in the amount of $1,000,000 for calendar year 2019. It expects to collect $950,000 during
Musya8 [376]

Answer:

Under the accrual basis, it should recognize $1,000,000 as property tax revenue for the year 2019.  The remaining $45,000 that it does not collect in year 2019 will be accounted for as Property Tax Receivable while the $5,000 will be recorded as Uncollectible Expense in 2019.

Explanation:

The accrual concept or basis of accounting requires that all revenues and expenses relating to a fiscal year be recognized in that accounting year.  It is not only the actual cash receipts and payments that should be recognized.  This means that any revenue that is due but not yet received will be accounted for in the year that the revenue arises.  And all the related expenses for raising the revenue will also be accounted for in the same year.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Population momentum is primarily dependent on the number of individuals in that population who are:
    7·1 answer
  • When watching an infomercial offering the latest and greatest in laundry soap products the pitchman continually asks how much yo
    8·1 answer
  • Lou Ling, owner of Lou’s Lube, estimates that he will need $70,000 for new equipment in 7 years. Lou decided to put aside money
    14·1 answer
  • Telecom Co. enters into a​ two-year contract with a customer to provide wireless service​ (voice and​ data) for​ $40 per month.
    6·1 answer
  • New Jersey Valve Company manufactured 7,800 units during January of a control valve used by milk processors in its Camden plant.
    8·1 answer
  • Two goods, wool socks and shaved ice, have a cross price elasticity of demand equal to 0.4. Given this information, what can you
    7·1 answer
  • On April 1, Robert LLC purchased two units of inventory, A and B. The cost of unit A was $650, and the cost of unit B was $625.
    15·1 answer
  • "What is the ultimate reason for trading equity for financial support? a. it is usually a deal/no deal option b. preparing for t
    6·1 answer
  • The Year 1 selling expense budget for Apple Corporation is as follows:
    9·1 answer
  • Ahrends Corporation makes 70,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!