The company used straight line depreciation based on number of units produced. This can be shown as follows:
Cost = $100,000
Life = 5 years or 18,000 units
Salvage value = $10,000
By straight line method;
Depreciation cost per unit = (100,000-10,000)/18,000 = $5
After producing 4,400 units, depreciation expense = 4,400*5 = $22,000.
Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
The correct answer is D
<span>Consumer promotions negatively impact the value of the brand
</span>
<span><span> Research has traditionally posited that sales promotions erode <span>brand equity. There is traditionally high propensity between brand loyalty and demand, which is influenced </span></span>by consumer promotions.
</span>
Answer:
The correct answer is the option B: Quick response (QR)
Explanation:
To begin with, a <em>quick response inventory system</em> involves the intention of shorten the lead time from receiving an order to delivery of the products and increase the amount of cash flow. Moreover, this system focuses primarily in the reduction of the time that the stuff is stuck in the inventory in order to avoid the low stock rotation and in that way to try to increase the sales that the company has. And in that way the company can receive the merchandise in time in order to sale it or to use it for another product.