Answer:
$232,500
Explanation:
The computation of the amount of expected cash outflows for selling and admin expenses is shown below:
Utilities expense $2,500
Administrative salaries $100,000
Sales commission ($800,000 × 5%) $40,000
Advertising $20,000
Rent on administrative building $60,000
Miscellaneous administrative expenses $10,000
Total budgeted cash sales and administrative expenses $232,500
We added those expenses which affect the cash balance i.e decrease in cash balance so that the correct amount could arrive
All other items are not relevant. hence,ignored it
Answer:
Net dollar sales projection for this year is $645,840.
Explanation:
Last year = 15,000 units
Price = $45
Projected:
Sales = 15000 units x ( 1 + 30%) = 15000 units x ( 1 + 0.30) = 15000 units x 1.30 = 19,500 units
Price = $45 x ( 1 - 20%) = $45 x ( 1 - 0.20) = $45 x 0.80 = $36
Total Sales Projection = 19,500 x $36 = $702,000
Returned Marchandise = $702,000 x 8% = $56,160
Net Sale = Total Sales - Returned Marchandize = $702,000 - $56,160
Net Sale = $645,840
Answer:
The answer is 13500$.
Explanation:
a) at P = 150$, Qd = 80.
b) at P = 150, Qs = 20.
c) produce surplus = 1/2 x 20 x (150 -100)
= 500$.
d) at equilibrium, P = 250 $
= 1/2 x 60 x (550 -100)
= 13500$.
Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
May's sales that are expected to be noncollectable are $7500.
Explanation:
The total collections from a months's credit sales is expected to be as follows,
35% in the month of sale
54% in the following month
6% in the second month after sale
The remaining is expected to be noncollectable.
The credit sales for a month are equal to 100%.
The percentage of noncollectable sales is = 100 - (35 + 54 + 6) = 5%
Thus, 5% of each month's sale is expected to be noncollectable.
May's sales that are expected to be noncollectable are,
Noncollectable Sales-May = 150000 * 0.05 = $7500