Answer:
Is teamwork skills
Explanation:
Working well in a team mean:
Work with a group to achieve a goal or shared result effectively
Listen to team members.
Take into account the ideas of all the team
Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added
Answer:
$30,000 excess
Explanation:
Beginning cash balance + Budgeted receipts - Budgeted disbursements + excess/deficiency = desired ending balance
$18,000 + $175,000 - $174,000 + $X = $49,000
$19,000 + $X = $49,000
$X = $49,000 - $19,000
$X = $30,000
Answer:
a. Regulatory compliance costs - Fixed cost
b. Salaries of top management and key personnel - Fixed cost
c. Cost of metal used in manufacturing - Variable cost
d. Cost of wood used in manufacturing - Variable cost
e. Mortgage payments - Fixed cost
f. Industrial equipment costs - Fixed cost
g. Interest on debt - Fixed cost
h. Postage and packaging costs - Variable cost
Explanation:
The cost which is affected by the production of units is known as variable cost. The cost which does not vary with the units produced is fixed cost. Fixed cost does not change from period to period irrespective of level of output and is usually same for a certain period. It is easy to budget for fixed costs instead of variable cost. Variable cost changes every period and is based on company's output.