Answer:
$7,750
Explanation:
The computation of the net income for the first year is shown below:
but before that following calculations needed
The Cost of production is
= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
= $11,625 + $11,000 + $10,000
= $32,625
The Unit product cost is
= $32,625 ÷ 7,250 units
= $4.50 per unit
Now
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit
= 4,500 units × $4.50
= $20,250
And, finally
Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses
= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500
= $7,750
Answer:
When Terry fed her dog, she noticed that only one can of Alpo Beef Chunk Dinner remained. Since it was the only kind her aging dog ate, she stopped at the supermarket and bought a case of Alpo Beef Chunk Dinner dog food. She used habitual decision making process to replenish her stock of can.
Explanation:
As we have seen that Terry feeds her dog with only Alpo Beef Chunk, she don't consider any other option, product and brand, therefore, she needs very less search and almost no evaluation of any other option available in this product category. In this kind of decision making consumers needs very less information about the product because they know what they are going to purchase and they are very less bothered about the other options. Consumers feel almost no frustration in searching for the information and looking into the shelves for the other brands, they just go straight to the racks and pick their products up. Consumers saves their time by using this kind of decision making. In this kind of decision making, human brain form certain patterns, develop habits and therefore, saves energy.
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000
Answer:
A. $575,000 + $125,000 - $560,000
Explanation:
According to the ending inventory report, cost of sales would be calculated as follow;
Cost of sales = Beginning inventory + Purchase - Ending inventory
Cost of sales = $575,000 + $125,000 - $560,000
Answer:
21,500
Explanation:
Given that,
Labor efficiency variance = $8,000 F
Standard Rate = $8 per hour
Standards for direct labor for a product = 2.5 hours
Labor efficiency variance = (Standard Hour for actual output - Actual Hour) × Standard Rate
$8,000 = [(9,000 × 2.5) - Actual Hour] × $8 per hour
1,000 = 22,500 - Actual Hour
Actual hour = 22,500 - 1,000
= 21,500
Therefore, the actual number of hours worked during the past period was 21,500.