Answer:
The firm's profit maximization price = $81.25
Explanation:
We are given:
Marginal cost MC = $65
Elasticity of demand ED = -5
Therefore, Using the rule of thumb pricing, we have the equation:



P = $81.25
Therefore the firm's profit maximization price is $81.25
Answer: Liaison role of management
Explanation: In simple words, liaison role of management refers to that role in which the managers works as a bridge between two entities so they can effectively communicate with each other. This communication could be done for both internal or external purposes.
In the given case, Michelle is first trying to resolve the conflict between city members and managers and after that he will be going to address a complaint filed by an employee against a team leader.
Hence he is performing the role of liaison officer.
Answer:
Christie's share is $104500 while Jergens share is $48500. Thus, the first option is the correct answer.
Explanation:
The appropriation of net income among the partners will be as follows,
$ $
Net Income $153000
<u>Less: Salary to Partner</u>
Christie (66000)
<u>Less:Interest on Capital</u>
Christie 36000
Jergens <u>46000 (82000)</u>
Remaining Profit 5000
<u>Distribution of Remaining Profit</u>
Christie (5000/2 = 2500) 2500
Jergens (5000/2 =2500) <u>2500</u>
<u />
<u />
Christie's Share = 66000 + 36000 + 2500 = $104500
Jergen's share = 46000 + 2500 = $48500
Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million