Answer:
$360,000
Explanation:
The total cost would be estimated as the expense anticipated plus the property taxes paid previously.
Now
Total Cost = $240,000 Property Taxes paid + $1,200,000 Property repairs anticipated
= $1,440,000
Now we will distribute the annual cost over the four quarters which mean we will divide the total annual cost by 4.
Quarterly Expenses = $1,440,000 / 4 = <u>$360,000</u>
Answer:
The correct answer is option a.
Explanation:
The initial price of movie rentals is $3.25.
The initial quantity is 100.
The price falls to $3.
This causes demand to rise to 120.
The price elasticity of demand a ratio of change in quantity demanded to change in price level.
The elasticity is calculated at -2.25, through the process given in images.
The price elasticity of demand here is greater than 1 which means it is elastic.
So, option a is the correct answer.
Answer:11.82%
Explanation:
Yr C/ flow int Amount
1 7400. 1.08^2 8631.
2 11600. 1.08^1. 12,528
3 -3,200. 1 -3,200
Total reinvested amount
17959
MIRR=modified internal rate of return=
(17,959/12,800)^1/3-1
=1.1182-1=0.1182=11.82%
Answer:
Annual depreciation (year 1)= $1,400
Explanation:
Giving the following information:
Buying price= $36,000.
Useful units= 300,000 units of product.
Salvage value= $6,000
During its first year, the machine produces 14,000 units of product.
To calculate the depreciation expense for the first year under the units of production method, we need to use the following formula:
Annual depreciation= [(original cost - salvage value)/useful life of production in units]*units produced
Annual depreciation= [(36,000 - 6,000)/300,000]*14,000
Annual depreciation= 0.1*14,000= $1,400
Answer:
The correct answer is Channel Marketing.
Explanation:
The marketing channels are the routes through which the products circulate from their origin, the manufacturer, to the final consumer. These channels are formed by companies independent of the manufacturers whose function is to market, sell or help the sale of products created or manufactured by others. Let's say that the marketing channels are the ones that help sell the products of others.
Depending on the type of sales technology they use, we can find different channels:
- Traditional channels: those that, as the name implies, do not use advanced technology to achieve their ends.
- Automated channels: they use technology in a basic way to channel products towards consumption. For example, product vending machines.
- Audiovisual channels: these are the channels that use different media. For example, television to publicize their products, the telephone to contact potential buyers and a transport company to get the product home.
- Electronic channels: these are the marketing channels that use the internet as a means to connect with consumers.