Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000
The question that is in appropriate is that are intact cash receipts deposited daily in the bank?
Explanation:
In a company before performing the audit the document that is provided to the employers of the company before the audit is the internal control questionnaire
Intact cash receipts can be deposited daily in the bank and there will be major need for a company to deposit the money in the bank and hence this question is inappropriate