Answer:
(a)
Mathematical Equation for break-even
F = QP - QV
Where
F = fixed cost
Q = Break-even quantity
P = Selling price
V = Variable cost
F = Q ( P - V )
Q = F / ( P - V )
Q = $327,030 / ( $630 - $300 )
Q = $327,030 / $330
Q = 991 units
(b)
Contribution Margin = Price per unit - Variable cost per unit
Contribution Margin = $630 - $300 = $330
Break-even Point in Units = Fixed Cost / Contribution margin per unit
Break-even Point in Units = $327,030 / $330 = 991 units
Explanation:
Mathematical equation use the the break-even equation which represent the behavior of each element towards the break-even point.
Contribution per unit method use the contribution of each unit to calculate the break-even point.
Answer:
The manger did not make a mistake
To determine the effect that an increase in price would have on revenue, we have to determine the price elasticity of demand.
Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price
Price elasticity of demand = percentage in quantity demanded / percentage change in price
4% / 5% = 0.8
The elasticity of demand is less than 1, this means that demand is inelastic
When demand is inelastic, if price is increased, the fall in quantity demanded would be less than the increase in price. As a result, if price is increased total revenue would fall.
Based on the manger's calculation, demand is inelastic, so she was not wrong in increasing price.
Explanation:
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
Purchase Discounts $ 5,600 Freight - in 7,800 Purchases 200,010 Beginning Inventory 23,500 Ending Inventory 28,800 Purchase Returns 6,400 Using the periodic system
Purchased= 200,010 + 7,800 - 5,600 - 6,400= $195,810
Answer:
Calculation of Avoidable Cost:
Direct Materials $3.40
Direct Labor
8.00
Variable manufacturing overhead 8.50
Supervisor's salary 3.90
Total Avoidable Cost $23.8
Note: Depreciation is a sunk cost and not relevant for decision making.
General Fixed Overhead will remain the same irrespective of decision. Hence, not relevant for decision making.
Evaluation of offer:
Loss on Sale from outside supplier (26.70-23.8)*15,500 $(44,950)
Additional Segment Margin earned $27,500
Financial Advantage/(Disadvantage) $(17,450)
Hence, annual financial disadvantage for the company as a result of buying part U16 from the outside supplier = $17,450
Answer:
Part a : If JumpStart paid cash
Office Supplies $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Part b : If JumpStart placed it on account
Office Supplies $870 (debit)
Account Payable $870 (credit)
Part c : If JumpStart pays the amount due
Account Payable $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Explanation:
Part a : If JumpStart paid cash
Recognise an expense for Office Supplies and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash
Part b : If JumpStart placed it on account
Recognize an expense for Office Supplies and also recognise a Liability - Accounts Payable to reflect a present obligation created by JumpStart to its Supplier
Part c : If JumpStart pays the amount due
Derecognise the Liability - Accounts receivable since the liability has been settled and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash due to settlement of Account