answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
2 years ago
6

Bellsouth Mobility (BM) ran a pricing trial in order to estimate the elasticity of demand for its services. The manager selected

4 states that were representative of its entire service area and increased prices by 5% to subscribers in those areas. One month later, the number of its customers enrolled in BM's plans declined 4% in those states, while enrollments in states where prices were not increased remained flat. Based on this information, the manager estimated the own price elasticity of demand and based on her findings immediately increased prices in all markets by 5% in an attempt to boost the company's revenues. One year later, the manager was confused because BM's revenues were down 10%. Apparently, the price increase led to a reduction in the company's revenues. Did the manager make a mistake? Explain.
Business
1 answer:
hichkok12 [17]2 years ago
6 0

Answer:

The manger did not make a mistake

To determine the effect that an increase in price would have on revenue, we have to determine the price elasticity of demand.

Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price

Price elasticity of demand = percentage in quantity demanded / percentage change in price

4% / 5% = 0.8

The elasticity of demand is less than 1, this means that demand is inelastic

When demand is inelastic, if price is increased, the fall in quantity demanded would be less than the increase in price. As a result, if price is increased total revenue would fall.

Based on the manger's calculation, demand is inelastic, so she was not wrong in increasing price.

Explanation:

You might be interested in
Mrs. Jones always wanted a white picket fence in front of her house. Mr. Jones, her husband, wants a fence around the entire hou
Kazeer [188]

Answer:

The dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence are 40 feet in front, 100 feet on each side, and 40 feet on bottom.

Explanation:

Since Mrs. Jones always wanted a white picket fence in front of her house, and Mr. Jones, her husband, wants a fence around the entire house including a decently-sized lawn in the front and a garden in the back, and the fence border should look like a rectangle, and I have calculated that he would need to fence off an area of ​​4,000 square feet in order to fit all these things, and he wants to appease his wife and at least build the white picket fence in front of the house, and he plans to build the rest of the fence with chain link, a cheaper material, given that a white picket fence costs $ 7 per foot and a chain link fence costs $ 4 per foot, to determine what dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence, the following calculation should be performed:

Area of ​​a rectangle = base times height = Z x Y = 4,000

80 x 50 = 4,000

40 x 100 = 4,000

20 x 200 = 4,000

20 x 7 x 2 + 200 x 4 x 2 = X = 280 + 1600 = 1880

40 x 7 x 2 + 100 x 4 x 2 = X = 560 + 800 = 1360

80 x 7 x 2 + 50 x 4 x 2 = X = 1120 + 400 = 1520

Therefore, the dimensions for the entire area will give the cheapest cost for the entire fence are 40 feet in front, 100 feet on each side, and 40 feet on bottom.

8 0
2 years ago
A newsvendor orders the quantity that maximizes expected profit for two products, X and Y. The critical ratio for both products
Tamiku [17]

Answer:

A. Product A, because it has less certain demand.

Explanation:

According to the statement, the product X (A) is the one with the highest proportion of standard deviation, that is, it has a more uncertain demand. Taking into account this condition, it is expected that the number of optimal products will be greater because it has an average and critical relationship. For this reason, it is expected that the news seller will lean towards the first product, since it will generate higher income as explained at the beginning.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Howrley-David, Inc., manufactures two models of motorcycles: the Fatboy and the Screamer. Both models are assembled in the same
Greeley [361]

Answer:

<em>Cost per Unit  Fatboy= $  27800 </em>

<em>Screamer Cost per unit =  $3779.80   </em>

Explanation:

Howrley-David, Inc.

                               

                                        Fatboy             Screamer           Total

Units Assembled               990                 1,980                  2,970

Materials cost per unit      $ 2,600        $ 3,600

Material Costs                   2574000         7128000  

Other costs:

Direct labor                          $1069200       2138400      $ 3,207,600

Indirect materials                                                                 534, 600

Other overhead                                                                  <u>  1,603,800</u>

FoH                                     712800           1425600           2138400

Total Costs                          2752,2000    7484000

<u>No of units                             990                1980</u>

<u>Cost per Unit                       27800              3779.80   </u>

The total costs have been added and then divided with the number of units to get the cost per unit.

Direct Labor Costs  =Total Direct Labor Costs/ Total number of units* required number of units

DLC for Fatboy= $ 3,207,600 /2970 *990= $1069200

DLC for Screamer= $ 3,207,600 /2970 *1980= 2138400

FActory Overheads = Total Factory Costs/ Total Units ( Required Units)

FOH for Fatboy=  534, 600 +1,603,800/2970 * 990= 712800

FOH for Screamer = 534, 600 +1,603,800/2970 * 1980=  1425600

6 0
2 years ago
Going back to the original problem from question 3, Eli Orchid would like to make sure that at most 30% of all batches produced
oksano4ka [1.4K]
Please answer answer question answer answer me question answer question question answer answer please answer answer question answer answer me question answer please answer answer please thank lord lord please please thank you lord lord please thank you please thank lord please thank you lord please please thank you lord lord thank you please thank lord please thank you lord please please thank you lord lord thank you please thank lord please thank you lord please please thank you lord lord thank you please thank lord
3 0
2 years ago
Kunkel Company makes two products and uses a conventional costing system. A single plantwide predetermined overhead rate is comp
zysi [14]

Answer:

1) using conventional costing

unit cost mercon = $98

unit cost wurcon = $297

2) using ABC costing

unit cost mercon = $218

unit cost wurcon = $237

Explanation:

                                                     Mercon           Wurcon

Direct materials cost per unit       $8.00             $6.00

Direct labor cost per unit            $10.00             $11.00

Direct labor-hours per unit            2.00                7.00

overhead rate applied                     $80              $280      

Number of units produced           1,000              2,000

overhead rate = total overhead / total direct labor hours = $640,000 / 16,000 = $40

unit cost mercon = $8 + $10 + $80 = $98

unit cost wurcon = $6 + $11 + $280 = $297

using the ABC costing, overhead rate is only 50%

Mercon           Wurcon

Direct materials cost per unit       $8.00             $6.00

Direct labor cost per unit            $10.00             $11.00

Direct labor-hours per unit            2.00                7.00

overhead rate applies                     $40              $140      

Number of units produced           1,000              2,000

total engineering costs          $160,000        $160,000

engineering cost per unit              $160                $80

engineering cost per unit = $320,000 / 2,000 = $160

unit cost mercon = $8 + $10 + $40 + $160 = $218

unit cost wurcon = $6 + $11 + $140 + $80 = $237

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jamarcus's employer pays 80 percent of his medical insurance. If the insurance costs Jamarcus $20 a week, how much is his employ
    6·1 answer
  • What order will result in a final output of 131 065 when the first input is 64?
    6·1 answer
  • What forces businesses, industries, and governments to make decisions? services producers goods scarcity
    6·2 answers
  • During the Financial Crisis of 2007-2008, Goldman Sachs, Morgan Stanley, and other financial firms with heavy exposure to the mo
    12·1 answer
  • Willow Springs produces various wooden bookcases, tables, storage units, and chairs. Which of the following would be included in
    9·1 answer
  • Plata Company produces two products: a mostly handcrafted soft leather briefcase sold under the label Maletin Elegant and a leat
    8·2 answers
  • On his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases: 12 gallons of gas at $2.89 per gallo
    11·2 answers
  • Use the following information to answer this question. Windswept, Inc. 2017 Income Statement ($ in millions) Net sales $ 9,500 C
    10·1 answer
  • The FIFO method provides a major advantage over the weighted-average method in that: A. the calculation of equivalent units is l
    14·1 answer
  • Halliford Corporation expects to have earnings this coming year of per share. Halliford plans to retain all of its earnings for
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!