Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000
Answer:
$3,596,800
Explanation:
The computation of net proceeds to the company is shown below:-
Net proceeds = Number of shares of stock × Offer price × (1 - Underwriter spread percent) - Administrative cost
= 110,000 × $39 × (1- 0.08) - $350,000
= 110,000 × $39 × 0.92 - $350,000
= $3,946,800 - $350,000
= $3,596,800
So, for determining the net proceeds we simply applied the above formula.
Answer:
Market growth rate
Explanation:
The market growth rate refers to a rate in which the company is able to know how much it is growing it could be measured by comparing the prior years performance.
The BCG comprise of Boston consulting group that includes four things i.e. star, question mark, cash cow and dog in which the market growth rate is appears on the vertical axis, and in the horizontal axis, the relevant market share is displayed
Hence, the market growth rate is the answer
Answer and Explanation:
The computation of the depreciation expense and book value at the end of 2016 is shown below:
But before that first determine the cost of the asset which is
Cost of the asset is
= Purchase price + rear hydraulic lift + sales tax
= $62,000 + $8,000 + $3,000
= $73,000
Now the depreciation expense is
= ($73,000 - $8,000) ÷ (10 years)
= $6,500
ANd, the book value is
= $73,000 - $6,500 × 2
= $60,000