Answer: $117,000
Explanation:
So we are to calculate the Raw Materials purchased during the year.
Logically speaking the following should hold,
Raw materials purchased during the year + beginning raw materials = ending Raw materials + Raw materials used
Agreeing on that and rearranging the formula we will have,
Raw Material purchased during the year = Raw Material used during the year + Ending Raw Material Inventory - Opening Raw Material Inventory
Slotting in the figures we will then have,
Raw Material purchased during the year = 114,000 + 56,000 - 53,000
= $117,000
Raw materials purchased during the year amount to $117,000.
Answer:
$400
Explanation:
From the question, there is a butterfly spread when a trader buys 100 options with strike prices $60 and $70 and sells 200 options with strike price $65.
The maximum gain is the point where both the stock price and the middle strike price are equal, i.e. equal to $65. At that point, the options payoffs are respectively $500, 0, and 0. By implication, the total payoff is $500.
The set up cost of the butterfly spread can be calculated as follows:
Setup cost = ($11×100) + ($18×100) – ($14×200)
= 1,100 + 1,800 – 2,800
Setup cost = $100
Net gain = Options payoffs – Setup cost = $500 - $100 = $400
Therefore, the maximum net gain (after the cost of the options is taken into account) is $400.
Answer:
$3,735
Explanation:
The computation of the total cost that will be included in the numerator of that calculation is shown below:
= Beginning work in process + cost added during the period
= $350 + $3,385
= $3,735
Basically, we added the beginning work in process and the cost added during the period
The same amount is shown on the numerator side while calculating the cost per equivalent unit
Sue will pay back $507.20 in interest expense.
Explanation:
The formula for calculating simple interest is:
SI = P x r x t ÷ 100
- P = Principal
- r = Rate of Interest
- t = Term of the loan/deposit in years
In the given problem,
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank so, P = $17000
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank at a rate of 5.5%, so r = 5.5 %
- Number of days of the loan = March 5 to September 19
- Sue borrowed $17,000 from Regions Bank for the period of = 198 days, So t = 198 / 365
Simple Interest = (17000 * (5.5/100) * (198/365))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = $507.20
Answer:
Dr Cash Account and Cr Capital Account
Explanation:
Initial investment of $10,000 is the capital injected by the owner of the business. This inflow will be credited as an equity capital of the company while the cash balance will be debited as it represent a cash inflow to the business.