Answer:
48.65%
Explanation:
Since the average time it takes car drivers to fill their tanks is exponentially distributed at 7.5 minutes, we can elaborate an exponential formula to calculate the number of times a gas tank can be filled in a certain period of time:
e⁻ˣ/ⁿ
- e = 2.718
- x = 5 minutes
- n = 7.5 minutes
= 2.718⁻⁵/⁷°⁵ = 0.5134
now, the probability that a driver can fill his/her tank in less than 5 minutes = 1 - 0.5134 = 0.4865 or 48.65%
Answer: e) lower wage costs
Explanation: Reduction in the size of the workforce always have an immediate positive result or outcome in the case of lower wage costs. Companies who tend to cut employees and don't restructure experience stress reactions among their employees that can lead to increased sickness absences, lower concentration on the job, and lower creativity. But reduction in wages tend to have positive effects on the company.
Answer:
1. Which might be Tommy’s best argument to collect from Thacker?
A. An implied contract was formed.
2. Which is an example of a situation where intent to make an offer may be lacking?
D. All of the above.
3. Which is an example of a material (essential) term required to be included in an enforceable contract?
D. All of the above.
4. Which is not a way that an offer can be terminated by action of the parties?
B. Offeror performs acts inconsistent with the existence of the offer (e.g., transacts the same business with a different offeree).
Explanation:
The contract existing between Tommy and Thacker can be implied or express. The legally-binding obligation that derives from the actions, conduct, or circumstances of Tommy and Thacker creates an implied contract with the same legal force as an express contract. On the other hand, an express contract is voluntarily entered into and agreed on verbally or in writing by two or more parties.
Answer:
B
Explanation:
moneys always good motivation