Answer:
(A) $731,250
Explanation:
The formula to compute the break-even point in sales dollars is shown below:
= (Fixed expenses or Fixed cost) ÷ (Contribution ratio)
where,
Contribution ratio = Contribution margin ÷ sales
= $208,000 ÷ $650,000
= 0.32 or 32%
And, the fixed expense is $234,000
Now put the values to the above formula
So, the value would equal to
= $234,000 ÷ 32%
= $731,250
Answer:
Side opposite the river = 120 ft
Other sides = 240 ft
Explanation:
Let 'R' denote the length of fence opposite to the river and 'L' denote the length of the other two sides.
The cost as a function of R is:

The value of R for which the derivate of the cost function is zero is the length that minimizes cost:

If R is 120 ft, then the value of L is:

The dimensions that will minimize costs are:
Side opposite the river = 120 ft
Other sides = 240 ft
Answer: a. True
Explanation: A parallel test invovles bringing the recovery site to a state of operational readiness, but maintaining operations at the primary site
Answer:
The correct answer is A. the secondary market; prospectus.
Explanation:
The financial market is a component of the main capital goods market in which securities and securities that already have an offer in the main market are traded. Depending on the situation described, the potential buyer may choose to buy the traded shares that are on the secondary market, but for this it is necessary to evaluate the financial results described by the company in order to reinforce or reject their idea.
<span>To find the compound interest of an investment you have to use this formula, A = P(1 + r/n)^nt, where A is the total amount you have after the investment period, P is the amount you invest or the amount you put in, r is the rate of the of the compound interest in this case 10%, n is the amount of time the interest will be compounded for example, 4 months a year(quarterly) or 6 months a year(semi annually), and t is the amount of time you invest in years.
So in this case you are going to substitute everything in the formula with their given value. So P = $700, r = 10%, n = 21 (because it is the number of months we invest for), and t = 2 years (because 21 months fit perfectly in 2 years, and t must always be in years). The resulting formula will be A = $700(1 + 0.1/21)^(21 x 2), which will give you an answer of $855 rounded to the nearest dollar.</span>