Answer:
The answer is b) rise in price to target desperate last minute buyers.
Explanation:
Last minute buyers would buy the tickets despite the increase in price. Revenue is likely to be maximized from the premium in the tickets' price.
Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer:
c. in which people are presented with ambiguous images
Explanation:
The Thematic Apperception Test, also known as TAT, involves showing subjects ambiguous pictures and asking them to come up with an explanation for what is happening in the scene.
The way the test works is that subjects decipher or describe ambiguous situations based on their own past experiences and motivations in the form stories. This could either be conscious or subconscious. Subject usually lowers his/her guard to the examiner while describing the story. At this point, much-valuable information about the subject is being divulged.
Answer:
- Common Stock: 3,500,000
- Additional paid-in capital-Common Stock: 2,100,000
- Retained earnings: 995,000
Total stockholders' equity: 6,595,000
Explanation:
- <u>Common Stock:</u> Values at the common stocks par value. (3,500,000 = 700,000 * 5)
- <u>Additional paid-in capital-Common Stock: </u>Difference between the paid price by stockholders and par value. The negations made after the issue of the stocks are not taken into account because they don´t include the company. (2,100,000 = 700,000 * 3)
- <u>Retained earnings:</u> As the dividend are declared after the end of the accountable year they are not taken into account. So the retained earnings final balance include the beginning balance plus the net income of the accountable period. (995,000)
- <u>Total stockholders' equity: </u>Addition of the previous items.
Answer:
the recorded value of the new truck is $135,000
Explanation:
The computation of the recorded value of the new truck is given below;
In the case when the transaction has the commercial substance so the recorded value of the new truck would be equivalent to the invoice price or the fair value i.e. $135,000
Hence, the recorded value of the new truck is $135,000
The same would be considered and relevant
And all other values are to be ignored