According to the enotes, if a company does not have a current supplier for a part, they must issue a Request for quotation (RFQ) so their potential supplier can provide a detailed quote that might include more than just a per unit price, it may also include delivery date, and payment terms. This quote invites suppliers into a bidding process to bid on specific products or services. However, it is only the first step in a negotiation with a supplier.
Answer:
-$16.78%
Explanation:
Given that
Proceeds from selling the shares = $4,301
Beginning price = $12.92
The computation of capital gains yield is shown below:-
End price per share
= $4,301 ÷ 400
= $10.7525 per share
Capital gains yield = (End price - Beginning price) ÷ Beginning price
= ($10.7525 - $12.92) ÷ $12.92
= -$2.1675 ÷ $12.92
= -$16.78%
Answer:
=$246,000
Explanation:
Intended sales 3500 units
Selling price =$60
variable costs 35% of sales price is 35/100 x 60= $21
Contribution margin is 65% of sales price = 65/100 x 60 = $39
Fixed costs =$78,000
Sales revenue to make $81,900 will be
operating income = total contribution margin -Fixed costs
$81,900 = TCM - $78,000
TCM = $81,900 +78,000
TCM= 159,900
TCM is a product of contribution margins and sales units
159,900 =$39 x sales units
sales units = 159,000/ $39
sales units = 4,100
sales revenue = sales units x selling price
=$60 X 4100
=$246,000
The answer in the space provided is sales presentation. In
this stage of selling process, it is where a sales representative tries to
determine which the buyers wants and he or she would likely present products
that would make the buyers think or to have a thought of buying the product
that has been offered down to him or her.