Answer:
how much must Gary receive from his father's trust?
682,5
Explanation:
$850 Gary's social security + ($850 X 55%) Barbara's social security + x father trust= $2,000
850 + ($850 x 0.55) + x = $2000
850 + 467.50 + x = $2000
1317.50 + x = 2000
x=682,50
Answer:
6,250 units; 7,000 units
Explanation:
Given that,
Fixed costs for proposal A = $50,000
Fixed costs for proposal B = $70,000
Variable cost for A = $12.00
Variable cost for B = $10.00
Revenue generated by each unit = $20.00
Let x be the number of units at break even point,
(a) Condition for break-even point in units:
Total cost = Total revenue
Fixed cost + Variable cost = (Number of units × Revenue generated by each unit)
50,000 + 12x = 20x
50,000 = 8x
6,250 = x
(b) Condition for break-even point in units:
Total cost = Total revenue
Fixed cost + Variable cost = (Number of units × Revenue generated by each unit)
70,000 + 10x = 20x
70,000 = 10x
7,000 = x
The given statement, "The board of directors oversees and ratifies strategic decisions and evaluates, rewards, and, if necessary, penalizes top managers" is true
<u>Explanation:
</u>
A board of directors is a team of experts elected by stockholders of a company to serve the interest of the stockholders and ensure that the company management behaves on their behalf. The Chairperson or Chairman of the Board is the head of the Board of Directors.
The board of directors supervises and ratifies strategic decisions as intermediaries between the owners and managers and reviews, awards and, if required, punishes top management.
These includes the following,
- Composition
- Leadership structure
- Interlocks
The Board decides on the employment and recruitment of employees, share price measures, payments, and employee compensation.
Answer:
d. Work packages are the basis for subsequent project control activities.
Explanation:
That is not true about work planning. Instead, it is the basis for subsequent project planning activities
Answer:
December 31 Salaries & wages expense 3600 Dr
Salaries & wages Payable 3600 Cr
Explanation:
The pay week is of 5 days starting from Monday to Friday. The wage per day is,
wage per day = 6000 / 5 = $1200 per day
The adjusting entry is made based on the accrual or matching principle which follows that the expenses and revenue relating to a particular period should be matched and recorded in their respective periods.
Thus, the wage expense for 3 days ending 31 December will be recorded as wages expense on 31 december for 1200 * 3 = $3600
The credit against this entry will be wages payable as the wage will be paid on January 2.