answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
2 years ago
13

If the demand increases by 100%, annual production will have to increase to jaw-breakers next year to meet the expected increase

. gummy land has two options:
Business
1 answer:
aleksklad [387]2 years ago
5 0
<span>If demand increases by 100% in one year, gummy land has two options. First, they could increase their staff and production hours to meet the increased demand. Second, if demand is increased by 100%, gummy land needs to take a look at a supply and demand chart and decide if increasing the price may slow demand by a little bit but will still increase profits. They need to look at an equilibrium price and decide which of the two options makes the most sense economically. If their demand increased by such a large number, it would be reasonable to assume that their demand would not decrease significantly with a slight increase in price.</span>
You might be interested in
Absorption and Variable Costing Comparisons: Production Equals Sales Assume that Smuckers manufactures and sells 30,000 cases of
pantera1 [17]

Answer:

a:<u>Total Variable Costs        $26 </u>    

a:<u>Total Manufacturing Costs = $ 30</u>  

b:<u>Net Income </u><u><em>Variable Costing</em></u><u>  $100,000</u>  

b: <u>Net Income  </u><u><em>Absorption Costing</em></u><u>  $ 100,000</u>

Explanation:

Smuckers Manufacturers

<u>Costs per case under  Variable Costing</u>

Direct materials per case 16

Direct labor per case 7

Variable manufacturing overhead per case 3

<u>Total Variable Costs        $26 </u>        

<u>Costs per case under  Absorption Costing</u>

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Total fixed manufacturing overhead                           $120,000

Total Manufacturing Costs                                         $ 900,000

<u>Total Manufacturing Costs per Case= $ 900,000/ 30,000= $ 30</u>

The difference between the variable and absorption costing is that the product costs include variable and fixed costs in absorption costing. But in variable costing the product costs include only variable costs.

<u><em> SMUCKERS </em></u>

<u><em>Variable Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

<u><em></em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Contribution Margin                                                        240,000

Fixed Expenses                                                               140,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

In this case the net income under both variable and absorption costing does not change because the units produced are units sold. No cost is charged to ending inventory under absorption costing.

<u><em>SMUCKERS </em></u>

<u><em>Absorption Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Total Manufacturing Costs                                              900,000

Gross Profit                                                                   120,000

Fixed Expenses                                                               20,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

3 0
2 years ago
Claudia feels strongly against a law that was recently passed in her hometown. She proceeds to write letters to the local newspa
Evgesh-ka [11]

Answer:

Option(b) is the correct answer to the given question

Explanation:

The main objective of the first amendment says that freedom and rights regarding to the correct to the protest, religious faith, appearance as well as assembly.This law is all about the freedom to all the region of the person .

  • The first amendment prohibits Congress both from supporting yet another religious belief over the other and prohibiting the religious beliefs of even a person as well.
  • As claudia writing the letters to the news paper supportive of the law's effect. She also protests upwards the sidewalk, noisily promoting her viewpoint in front of town hall it is similar to  first Amendment  law.
  • All the other option are not related to the given scenario that's why these are incorrect option .
5 0
2 years ago
Barnett Industries, Inc., issued $600,000 of 8% bonds on January 1, 2019. The bonds pay interest semiannually on July 1 and Janu
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

1. The selling price of the bonds is $590.976.46

2 .The journal entry for the issuance of the bonds and bond issue costs would be as follows:

                                                      Debit                          Credit

Cash                                             $538,976.26

Discount on bonds payable       $39,023.74

Unamortized bonds issue costs $22,000

                                       Bonds Payable                       $600,000

3. Assuming that Barnett uses IFRS,  the journal entry for the issuance of the bonds would be as follows:

                     Debit                      Credit              

Cash             $600,000

          Bonds Payable             $600,000

Explanation:

In order to calculate the selling price of the bonds we would have to calculate first the present value of particular and present value of interest, hence:

present value of particular=($600,000×0.414643)=$248,785.80

present value of interest=$600,000×4%13.007936=$312,190.46

Therefore, selling price of the bonds=present value of particular+present value of interest

1. Selling price of the bonds=$248,785.80+$312,190.46=$590.976.46

2. The journal entry for the issuance of the bonds and bond issue costs would be as follows:

                                                      Debit                          Credit

Cash                                             $538,976.26

Discount on bonds payable       $39,023.74

Unamortized bonds issue costs $22,000

                                       Bonds Payable                       $600,000

3. Assuming that Barnett uses IFRS,  the journal entry for the issuance of the bonds would be as follows:

                     Debit                      Credit              

Cash             $600,000

          Bonds Payable             $600,000

4 0
2 years ago
A country's economic data indicates that there has been a substantial reduction in the financial capital available to private se
NeTakaya

Answer:

D. especially large and sustained government borrowing

Explanation:

When a government spends more than it collects in taxes, it runs a budget deficit. When the government starts borrowing large sums too much, it can substantially facilitate the reduction in the financial capital available to private sector firms, as well as lead to trade uncertainties and even financial crises.

8 0
2 years ago
Oriole Company accumulates the following data concerning a mixed cost, using miles as the activity level. Miles Driven Total Cos
Fynjy0 [20]

Answer:

$1.2 per mile

Explanation:

Computation of the variable cost per mile using the high-low method

Using this formula

Variable cost per mile = (Highest activity cost - Lowest activity cost)/(Highest activity - Lowest activity)

Let plug in the

Variable cost per mile= (14,721 - 13,503)/(8,510 - 7,495)

Variable cost per mile= 1,218/1,015

Variable cost per mile=$1.2 per mile

Therefore the Variable cost per mile will be $1.2 per mile.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Steve and his brother used to work at the same organization. a few months ago their employer terminated them because the busines
    6·2 answers
  • Lana owns a house worth $325,000 and has a mortgage of $245,000. She owns a guitar worth $750. She also owns a car worth $15,000
    6·2 answers
  • The manager of a mcdonald's restaurant is an example of a(n) ____ manager.
    8·1 answer
  • Why might you want to use a blog instead of an email?
    10·2 answers
  • Hatso, a famous hat retailer chain, opens a new store in Kentucky and chooses to operate solely in the traditional physical mark
    8·1 answer
  • A manager wants to motivate the maintenance staff to be more productive. She starts by providing training and assures employees
    13·1 answer
  • Interest may be capitalized: a. Whether or not there is specific borrowing for the construction. b. On self-constructed assets f
    14·1 answer
  • The Management Discussion and Analysis section of the annual report can best be described as:
    7·2 answers
  • Total surplus in a market is equal to a. value to buyers - amount paid by buyers. b. amount received by sellers - costs of selle
    7·1 answer
  • (look at the graph)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!