Simple interest formula
I=PRT
I=interest
P=principal=amount invested
R=rate in decimal
T=time in years
we are given
P=1750
R=1.9%=0.019
T=1
I=PRT
I=(1750)(0.019)(1)
I=33.25
that's how much interest
total will be $1750+interest=$1750+$33.25=$1783.25
your answer is right
Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6
The correct answer is 11 1/3. Hope this helps.<span>
The mixed number would be 11 1/3. This is because 3 goes into 34 11 times. 3 multiplied by 11 would equal 33. You have 1/3 left over after , so you get 1/3.</span>
Answer:
Proactive consumers
Explanation:
Proactive means acting in advance to deal with an unexpected change or difficulty in the future.
Proactive consumers refers a group of consumers who are an intrinsic part of the creative process of developing a product. They are the active consumers. They are not a part of the passive consumers where industry dumps consumer goods.
Proactive consumers are part of the production and marketing process of a product. They make research on how a product can be improved on.
Proactive consumers reject most traditional advertising and use multiple sources—traditional media, the Internet, product-rating magazines, recommendations from friends in-the-know—to not only research a product, but to negotiate price and other benefits.
Answer:
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Explanation:
To get the maximum capacity of utilization capacity manager must consider the routine safety and the level where average cost per unit, so we use 4700 widgets per day to get the rate of team 1 and 2.
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78