Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50
Answer:
deadwweight loss $2,250
Explanation:
The deadweight loss is the area loss between the new consumer and producer surplus after-taxes and the previous consumer and prodcuer surplus after taxes
As this is a straight line then we have the area of a triangle which height is
P2 - P1 in this case the $15 tax levied
and Q2 - Q1 as the high of the triangle in this case 300 units
We now sovle for the area of the triangle:
300 x 15 / 2 = 2,250
Answer:
The correct answer is letter "E": modular design.
Explanation:
Modular design is a type of approach by which a design is divided into independent components called modules that can be arranged among them creating different systems. The greatest advantage of modular design relies on customization since the modules can be easily upgraded or changed.
Answer:
a debt of $ 27,000 is left in the cash account = -27,000
Explanation:
because when you add all the nos the debts become <em>negative numbers </em>
and when we add them we get a debt of 27,000 which is equal to -27,000