Answer:
The monthly deposit is calculated using PMT function :
rate = 1.2%/2 (converting annual rate into monthly rate)
nper = 12 * 5 (5 years of deposits with 12 monthly deposits each year)
pv = -3200 (Amount put into account now. This is entered with a negative sign because it is a cash outflow)
fv = 26865 (Required value of account after 5 years)
PMT is calculated to be $379.70.
The monthly deposit is $379.70.
Answer:
percentage of profit is 26.3%
Explanation:
given data
purchase property cost = $300,000
time = 2 year ago
sold property = $379,000
solution
we get here percentage of profit in relation to the cost
first we get here percentage value increase that is
percentage value increase = 
percentage value increase = 1.263
percentage value increase = 126.3%
so here 1 in 1.263 represent you the original cost
so profit % = 1 - 1.263
profit % = 26.3%
Answer: $65,075.85
Explanation:
Given that the cash flow should be constant, it will be an annuity.
The initial investment will be the present value of this annuity.
Present value of annuity = Annuity * ( 1 - (1 + rate)^-number of periods) / rate
460,100 = Annuity * ( 1 - (1 + 8.2%) ⁻¹¹) / 8.2%
460,100 = Annuity * 7.070211525
Annuity = 460,100 / 7.070211525
= $65,075.85
Answer:
5,182 Units
Explanation:
The computation of additional units is given below:-
Operating income = Contribution Margin Per unit × Units - Fixed cost
= ($4.50 - $1.75) × 29,000 - 8,500
= $71,250
Operating income is increased by 20%
Operating income = $71,250 × 1.20
= $85,500
So, per units
$85,500 = ($4.50 - $1.75) × Units - 8,500
= $94,000 ÷ 2.75
= 34,181.82
Additional Units
= 34,181.82 - 29,000
= 5,182 Units