Answer: $4,700
Explanation:
Given that,
Repairing cost of roof = $5,200
Cost to clean up the mold = $2,500
Policy Deductible = $500
It was given that mold damage is excluded.
So, insurance company should pay Mr. Smith:
= Repairing cost of roof - Policy Deductible
= $5,200 - $500
= $4,700
Therefore, the insurance company pay Mr. Smith the amount equal to $4,700.
Answer:
The correct answer is letter "B": Zappos employees have morals that match Zappos values and norms.
Explanation:
In case employees of a company enjoy doing charitable activities and believe it is an obligation to contribute with their surrounding community, the situation implies that those workers have a high sense of social responsibility and moral values. Every company tends to have a code of ethics that outlines the expected behavior the firm expects from workers within the organization but firms also have goals on social responsibility to minimize the impact of their operations in society an if possible to improve it.
Thus, <em>the moral values of Zappos's employees are likely aligned to the norms the company is looking for in its workers</em>.
Answer:
$48,840.00
Explanation:
If the average income is $37,000
A graduate expects to earn 32% above average.
The graduate will earn $37,000 +( 32% of $37,000)
=$37,000 +(32/100 + 37,000)
=$37,000 + $11,840.00
= $48,840.00
ANSWER: 57.5%
Debt to assets ratio:
= Total Liabilities / Total Assets
Given:
Cash $20,000
Accounts Receivable $80,000
Inventory $50,000
Net Plant and Equipment $250,000
Total Assets: $400,000
Accounts Payable $40,000
Accrued Expenses $60,000
Long Term Debt $130,000
Total Liabilities: $230,000
Computation:
= $230,000 / $400,000
= 57.5%
The interpretation of the figures shown is that 57.5% of the total assets are financed by the creditors of company instead of investors being funded by borrowing compared as how much was funded by the investors.
Generally, 40℅ ratio or lower is considered as a good debt ratio. Above than 60℅ ratio is said as poor ratio, because of the risk that the company will not be able to generate cash flows to finance and pay its debts.
Therefore, TEW Company has a normal and efficient ratio of 57.5% and is able to pay its debts.
Answer: c) 71 and 63
Explanation:
Country ratings based on weight and ratings scale;
Taiwan
= (0.15*85 + 0.15*85 + 0.2*70 + 0.1*85 + 0.4*30)
= (12.75 + 12.75 + 14 + 8.5 + 12)
= 60
Thailand
= (0.15*95 + 0.15*20 + 0.2*65 + 0.1*50 + 0.4*70)
= (14.25 + 3 + 13 + 5 + 28)
= 63.25
Singapore
= (0.15*40 + 0.15*95 + 0.2*75 + 0.1*85 + 0.4*70)
= (6 + 14.25 + 15 + 8.5 + 28)
= 71.75
Vietnam
= (0.15*30 + 0.15*20 + 0.2*55 + 0.1*50 + 0.4*60)
= 4.5 + 3 + 11 + 5 + 24
= 47.5
Best options would be Singapore followed by Thailand