answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
2 years ago
13

Juanita is deciding whether to buy a suit that she wants, as well as where to buy it. Three stores carry the same suit, but it i

s more convenient for Juanita to get to some stores than others. For example, she can go to her local store, located 15 minutes away from where she works, and pay a marked-up price of $103 for the suit:Determining opportunity cost JuanitaStore Travel Time Each Way (Minutes) Price of a Suit (Dollars per suit) Local Department Store 15 103Across Town 30 88Neighboring City 60 63Juanita makes $16 an hour at work. She has to take time off work to purchase her suit, so each hour away from work costs her $16 in lost income. Assume that returning to work takes Juanita the same amount of time as getting to a store and that it takes her 30 minutes to shop. As you answer the following questions, ignore the cost of gasoline and depreciation of her car when traveling.Complete the following table by computing the opportunity cost of Juanita's time and the total cost of shopping at each location.Store Travel Time Each Way (Minutes) Price of a Suit (Dollars per suit)Local Department Store 103 Across Town 88 Neighboring City 63Assume that Juanita takes opportunity costs and the price of the suit into consideration when she shops. Juanita will minimize the cost of the suit if she buys it from the:_______
Business
1 answer:
Gre4nikov [31]2 years ago
7 0

Answer:

The lower economic cost will be going to neighboring city as the difference in price make it worth lossing those working hours.

Explanation:

As all placed will add the same half hour for shopping we should ignore and calculate based in the difference in the price of the suit and distance travel

We should add up the opportunity cost of the labor wage lost to go destination and go back.

Local department 103 dollars + 15 minutes x 2 ( back and forth) x $16 per hour = 103 + 8 = $ 111

Across town 88 dollars + 30 min x 2 x $16 per hour

88 + 16 =   $ 104

Neighboring city $63 + 1 hours x 2 x $16 per hour

$63 + $32 = $95

<u><em>The lower economic cost </em></u>will be going to neighboring city as the difference in price make it worth lossing those working hours.

You might be interested in
A college math department consisting of 9 faculty members must choose a department head, an assistant department head, and a fac
loris [4]
<span>The department consists of 9 members but they must select a department head, an assistant department head, and a faculty senate representative. So they are 3 positions to be occupied by 9 people. It can be done in nPr = n! / (n - r)! ways.
   So 9C3 ways. 9! / (9-3)! = 9! / 6! = 504 ways</span>
4 0
2 years ago
If there are constant rumors that a business is in financial crisis, employees might lose internal motivation. which level of ma
lbvjy [14]
<span>If there are constant rumors that a business is in financial crisis, employees might lose internal motivation.

The level of maslow's hierarchy that reflects this situation is safety needs.

</span><span>Safety needs in Maslow's hierarchy refer to the need for security and protection.

Security can include security of life and property, job security, etc.
</span>
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Donald owns a two-family home. He rents out the first floor and resides on the second floor. The following expenses attributable
ElenaW [278]

Answer:

900 real estate taxes

600 mortgage interest

500 utilities

300 repairs

0 painting

1000 depreciation

= 3300

Answer: $3,300

Explanation:

3 0
2 years ago
Amber is writing to an accountant that she would like to interview to gain information about the career field. What information
kkurt [141]

Since Amber would like to interview an accountant that she is not familiar with to gain more information about what it is like working as one, it is better for her to send a letter that includes (D) a list of questions that she intends to ask in her interview.

This way, the accountant can know whether she or he can answer the questions that Amber wants the answers too and prepare any necessary information beforehand.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
On January 1, Year 1, Sayers Company issued $280,000 of five-year, 6 percent bonds at 102. Interest is payable semiannually on J
mel-nik [20]

Answer:

The cash received from bond issuance is journalized as follows:

Dr Cash                                $285,600

Cr  Bonds payable                                  $280,000

Cr Premium on Bonds payable                   $5,600

The June 30 and 31 December Year 1 interest on the bonds are recorded thus:

30 June

Dr Interest expense(bal fig) $7,840                                          

Dr Premium on bonds           $560

Cr Cash                                         $8400

31 December

Dr Interest expense(bal fig) $7,840                                          

Dr Premium on bonds           $560

Cr Cash                                         $8400

The June 30 and 31 December Year 2 interest on the bonds are recorded thus:

30 June

Dr Interest expense(bal fig) $7,840                                          

Dr Premium on bonds           $560

Cr Cash                                             $8400

31 December

Dr Interest expense(bal fig) $7,840                                          

Dr Premium on bonds           $560

Cr Cash                                            $8400

Explanation:

The amount realized from the bond is calculated thus:

$280,000*102%=$285,600

Premium on  bond=Bonds proceeds-par value

                                =$285,600-$280,000

                                =$5,600

Semi-annual amortization of bond premium=$5,600/5*6/12

                                                                         =$560

Semi-annual interest payment=$280,000*6%*6/12

                                                 =$8,400

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A nursing facility has a gross income of $486,000, fixed expenses of $300,000, and variable expenses of $150,000. what is the ap
    8·1 answer
  • Part U16 is used by Mcvean Corporation to make one of its products. A total of 13,000 units of this part are produced and used e
    12·1 answer
  • Athena Company's salaried employees earn two weeks of vacation per year. It pays $816,400 in total employee salaries for 52 week
    12·1 answer
  • Sophia mentions that $250 is not even 1% of her salary and she does not seem motivated by the amount of the bonus. Based on expe
    11·1 answer
  • Beckenworth had cost of goods sold of $9,421 million, ending inventory of $2,089 million, and average inventory of $1,965 millio
    14·1 answer
  • Decision Point: Your Second Meeting: Furniture Assembling of wooden table with screwdriver Your next client is a retailer of rea
    8·1 answer
  • Roan Paper Co. produces the paper used by wallpaper manufacturers.
    14·1 answer
  • Consider the market for bagels, which is currently at equilibrium, and where Pbagel and Qbagel denote the price and quantity of
    12·1 answer
  • Challenges to Employee Development Special challenges in employee development include overcoming the barrier that keeps women an
    15·1 answer
  • Why should you avoid the use of sarcasm , cliches, and idioms in business letters?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!