Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant
The extra items that you can include in a web resume that would not be included in a traditional resume are graphics, buttons and pictures
Answer:
nominal interest rate = 4% annual
effective interest rate = 5.56% annual
Explanation:
the bond's nominal rate is basically the coupon rate
to calculate the bond's effective interest rate we must calculate its yield to maturity:
YTM = [coupon + [(face value - present value) / n]} / [(face value + present value) / 2]
- coupon = $1,000 x 4% x 1/2 = $20
- FV = $1,000
- PV = $800
- n = 40
YTM = [20 + [(1,000 - 800) / 40]} / [(1,000 + 800) / 2]
YTM = 25 / 900 = 2.777 semiannual ⇒ 5.56% annual
Answer:
Learning curve
Explanation:
Reference is made to the time and cost with respect to the fact that the proposed system is about the same size as others. Learning curve theory teaches to identify cost and time in relation to specific jobs