Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000
Answer:
She owes 4500 because she leased the apartment for 1 year and her yearly total would be 6,000 but since she left after three months the amount she paid was 1,500 and 6,000 - 1,500 is 4,500 that is how much she owes.
Explanation:
I hope this helped have a great day!
Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer: $107,900
Explanation:
Cumulative Preferred Shares refer to shares that a company has to pay dividends eventually. This means that if they are unable to pay for some years, they are to accrue that payment until they are able to.
There are 119000 shares of no-par 6% preferred stock with a stated value of $5.
That means preferred shares are liable to the following amount of dividends,
= 119,000 * 5 * 6%
= $35,700
Preferred Shares have not being paid for the past 2 years and need to be paid in the current year as well. That means 3 payments,
= 35,700 * 3
= $107,100
Preferred Shares are to be paid $107,100 out of the $215,000 with the rest going to common shares.
Amount going to Common Shares is,
= 215,000 - 107,100
= $107,900
Common Stockholders are to receive $107,900
Answer:
November 1
Explanation:
As per generally accepted accounting principles (GAAP), when the goods or services are delivered the revenue should be recorded and the transaction done in all respects.
The principle of revenue recognition occurs when the revenue is realized or earned, whether cash is obtained or not and it also meets the accounting accrual basis. Realizable here means that the consumer receives the product but the payment is made later.
Therefore, the revenue should be recorded on November 1