Answer:
1 ) Variable Overhead Rate Variance = ( SR - AR )* AH
= ( $21 - $20) 3,500
= $3,500 Favorable
2 ) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
Explanation:
TOTAL = Standard cost - Incurred cost
Standard Cost = $70,000 + $4,550
= $74,550
Standard Rate = $74,550 / 3,550
= $21
cost incurred = AR * machine hours
cost per machine hour = $70,000/3,500
=$20
2) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
AR = $57,021/2,290 = $24.9
AR = Actual Rate
SR = Standard Rate
AH = Actual hours
Answer:
Place Marketing
Explanation:
Based on the scenario being described it can be said that the marketing strategy that is being illustrated is known as Place Marketing. This is a business strategy that focuses on mainly attracting different investors, visitors (tourists) or talent to the company/business. This is term brings in potential customers that increase revenue for the businsess.
Answer: Megabus being a late mover in the US, has allowed the company to learn from past mistakes by companies such as Greyhound, who filed for bankruptcy in the mid 90's and who lost most of it's business due to poorly maintained terminals, high prices for fares and unsafe conditions. Mega bus's advantages include fares as lows as 1 dollar, free wi-fi, stylish buses and power outlets. They Can offer these low fares since the company eliminated purchase Windows for tickets, selling tickets online only and by eliminating expensive terminal operations by dropping off and picking up riders at sidewalk stops like public bus operators. There are few disadvantages besides the fact that rising gas prices affect travel and low fare prices affect revenue if quantity is not met .
Advantages - 1. Affordable 2. Pretty scenery 3.You get what you paid for
Disadvantages-1. Uncomfortable 2. It’s Either Freezing or Sweltering 3. Odd People
2. Yes it has own Overwhelming resources and capabilities 3. Train
Explanation:
Answer:
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Explanation:
given data
bake bread sold = $3.00
flour sold = $1
sells to consumer = $2.00
to find out
what is the effect on GDP
solution
we get GDP that is increase is express as
Increase in GDP = flour sold + ( bake bread sold - flour sold ) + sells to consumer ..................1
put here value we get by equation 1
Increase in GDP = $1 + ( $3 - $1 ) + $2
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Answer:
I used an excel spreadsheet to calculate this:
the least squares regression line:
y = a + bx
y = $2,937 + 3.96x
where y = total cash wash costs and x = rental returns
fixed costs = $2,937 per month
variable cost = $3.96 per car washed