Answer:
= 9.5%
Explanation:
The weighted average cost of capital can be computed as follows:
After tax cost of debt :
= Before-tax cost of debt (1-T)
= 7.8% × (1-0.21)
= 6%
Market value
Equity = 105× 22= 2,310.00
Preferred stock = 25× 45= 1,125.00
Bonds= 98% × 1500=<u>1,470.00</u>
Type cost Market value Cost × equity
Equity 12.4 2,310.00 286.44
Preferred stock 8% 1,125.00 90.00
Bond 6% <u>1,470.00 </u> <u>1 90.58 </u>
4,905.00 467.02
WACC = (467.02/4,905.00 ) × 100
= 9.5%
Answer:
$126
Explanation:
We can calculate the amount Mira can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal by deducting the estimated profit and then all the cost from the selling price per unit.
Selling price per unit $260
Less
estimated return (260x30%) = ($78)
Labor costs ($32)
Overhead costs ($24)
Material $126
Amount Mira can pay for Synthetic material per unit is $126
Explanation:
A pitchbook is confidential document. It is basically a sales document, used by the sales force, which contains main features or attributes of the firm, the potential of the firm and the future aspects of the firm in detail.
So keeping the given question in mind, I would write to my supervisor as follows:
Subject: Assistance Required
Body:
Dear Sir,
By reviewing the whole document finally, which is to be presented to the client tomorrow, I found some mistakes in the results. I came to know that the results are incorrect and are surely needed to be corrected before the presentation.
I recommend you to delay the meeting for 3 hours by the scheduled time, as i need to check and correct the whole figures again and this would take time.
I am looking forwards for your advice.
Best Regards
Answer:
$200
Explanation:
GDP refers to the total value of all goods and services produced in a country in a period. Economists consider all products regardless of who manufactured them. Only finished consumer goods and services are counted to avoid double counting.
In the scenario, only the fruits and vegetables will add to the US GDP. They are finished consumer goods produced within the borders of the US. If they were capital goods, they would not be included in GDP calculations. The $100 spent on MP3 will not count because the item was not produced in the US. It is an import. Its value will be adjusted against exports when calculating GDP.
Answer: $57,455.395
Explanation:
Given that,
Fixed assets purchased = $387,950
MACRS rates are as follows:
Year 1 = 0.3333
Year 2 = 0.4445
Year 3 = 0.1481
Year 4 = 0.0741
Depreciation Expense in Year 3:
= Initial Value or Purchase Price of equipment × MACRS rate for Year 3
= $387,950 × 0.1481
= $57,455.395