Answer:
the recorded value of the new truck is $135,000
Explanation:
The computation of the recorded value of the new truck is given below;
In the case when the transaction has the commercial substance so the recorded value of the new truck would be equivalent to the invoice price or the fair value i.e. $135,000
Hence, the recorded value of the new truck is $135,000
The same would be considered and relevant
And all other values are to be ignored
Answer:
$ 1,001,800
Explanation:
The following costs will be included in th cost of land
Purchase cost: 990,000
Closing cost: 2,900
Back Taxes: 8,900
(land taxes are payed every year, so they can't be included in the cost of land)
Total cost of land= 990,000+2,900+8,900= 1,001,800
Answer:
The partners will have unlimited liability.
Explanation:
Limited partnership is a form of partnership in which two or more people share ownership of a business. The existence of two types of partners is an essential requirement for a limited partnership. These two partners include:
1) General partner.
2) Limited partner.
-General partners are the partners that are fully involved in the daily management of the business. They are solely in charge of decision making process in the company, general partners are also liable for the debts incurred in the business.
-Limited partners are not involved in the daily management of the company, they only participate by investing money into the business and as such they are prohibited from making any type of decision in the organization.
Being forced to stand in the hot sunenduring beatingscatching diseases<span>getting shot</span>
Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following formula:
Purchase price= $67,560
Salvage value= $6,900
Useful life= 6 years
<u>To calculate the depreciation expense under the straight-line method, we need to use the following formula:</u>
<u></u>
Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)
Annual depreciation= (67,560 - 6,900) / 6
Annual depreciation= $10,110
<u>2022:</u>
Annual depreciation= (10,110/12)*3= $2,527.5
<u>2023:</u>
Annual depreciation= $10,110