B. Market Value
jwjjsjjsbjs
Answer: <em>Total Period Cost = $20,500</em>
Explanation:
Given :
Salary = $4000
Factory supply = $1000
Indirect labor = $6000
Direct material = $16000
Advertising expense = $2500
Office expense = $14000
Direct labor = $20000
Period costs are the costs incurring that do not tend to be a section of manufacturing process. Therefore, we compute the Period Cost using the following formula:
<em>
Period costs = Salary + Advertising expense + Office expense
</em>
<em>
= $4,000 + $2,500 + $14,000
</em>
<em>
= $20,500</em>
The answer to this question is $250,000. It is because in the rules of the FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) they follow a standard insurance amount of $250,000 that is why I have come up with that answer. FDIC also caters to money market deposit accounts and certificate of deposit.
The proper technique of washing your hands is you need to put some water on then you have to put on soap and your choice if you want to sing happy birthday because happy birthday is enough time to wash off all the germs and soap in the right time and you know the rest to dry your hands and all the other stuff your welcome!
Answer:
$1.2 per mile
Explanation:
Computation of the variable cost per mile using the high-low method
Using this formula
Variable cost per mile = (Highest activity cost - Lowest activity cost)/(Highest activity - Lowest activity)
Let plug in the
Variable cost per mile= (14,721 - 13,503)/(8,510 - 7,495)
Variable cost per mile= 1,218/1,015
Variable cost per mile=$1.2 per mile
Therefore the Variable cost per mile will be $1.2 per mile.