Answer:
The depreciation expense for year 1 is $16,000
Explanation:
Depreciation: The depreciation was occurred due to tear and wear, obsolesce, time period, etc
Under the straight-line method, the depreciation should be charged with the same amount over the useful life.
The calculation is shown below:
= 
= 
= $16,000
The depreciation should be charged for $16,000 in year 1. Moreover, it is shown in the income statement in the debit side and in the cash flow statement also.
Answer: 7.12%
Explanation:
Effective Annual Interest rate is the nominal interest rate adjusted for the number of compounding periods a financial product will experience in a period of time.
To calculate the Effective Annual Rate one can use the following formula,
Effective Rate of Interest = (1+r/m)^m - 1
where r is the rate and
M is the no of compounding periods per year which in this case would be 2 because the payments are semi annual
Plugging in figures would give us,
Effective Rate of Interest = (1+0.07/2)^2 - 1
=0.0712
= 7.12%
If you need any clarification do comment or react.
Answer:
Pr(N < 4.2) = 0.295
Explanation:
given data
flow rate q = 300 veh/h
reaction time = 2.5 s
oncoming vehicle to stop = 1.7 s
solution
we know here that ongoing vehicle head way between successive vehicles is here greater than (1.5 + 2.5) = 4.2 second
so that driver pulling out will not be in an accident
and if head way is less than 4.2 seconds then driver pulling out will be accident
here q is 300 vehicles/hour,
then λ= 0.0833 vehicles/second
than probability will be
Pr(N < 4.2) = 1 -
................ 1
put here value
Pr(N < 4.2) = 1 - 
Pr(N < 4.2) = 0.295
Answer: Their Accounts Receivable balance will not be accurate.
The income account will show duplicate income.
Explanation:
Based on the information given in the question, the problem that this will cause is that there'll be an incorrect balance that is shown in the balance of the accounts receivable.
Also, there'll be a duplicate income entry that is created in the income account.