Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Answer:
Part a : If JumpStart paid cash
Office Supplies $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Part b : If JumpStart placed it on account
Office Supplies $870 (debit)
Account Payable $870 (credit)
Part c : If JumpStart pays the amount due
Account Payable $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Explanation:
Part a : If JumpStart paid cash
Recognise an expense for Office Supplies and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash
Part b : If JumpStart placed it on account
Recognize an expense for Office Supplies and also recognise a Liability - Accounts Payable to reflect a present obligation created by JumpStart to its Supplier
Part c : If JumpStart pays the amount due
Derecognise the Liability - Accounts receivable since the liability has been settled and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash due to settlement of Account
Answer: a) $18,605
Explanation:
The amount he can borrow today will be an amount that when grown at a rate of 7.5% per year will equal $20,000 in a year.
20,000 = Amount + ( Amount * rate * time)
20,000 = Amount + (7.5% * Amount)
2,000,000 = 1.075 * Amount
Amount = $18,605
Answer:
Since elasticity is 6.4, a positive figure,it is normal good and the fact that it is greater than one means it is elastic,hence option A is correct
Explanation:
The formula for income elasticity of demand is given as:
/(new quantity-old quantity)//(old price+new price)/2)/(New income-Old income)/(old income+new income)/2)
New income=$33,000
Old income=$31,900
New quantity =5 times
Old quantity=3 times
Hence=(5-3)/(3+5)/2)/(33500-31900)/(31900+33500)/2)
Elasticity=6.45
Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%