Based on the information provided:
Gross income is $486,000
Fixed expenses: $300,000
Variable expenses: $150,000
To find the percentage of gross profit first figure out the difference between the gross income and expenses which is: $486,000 - $300,000 - $150,000 = $36,000 then divide the gross income by the profit 486,000/36,000 and the answer is 13.5%.
Answer: The answers are:
A) <u>$200,000.</u>
B) <u>$258,881.</u>
C) <u>$177,399.</u>
Explanation: The values to put in the financial calculator are:
Future value = $ 200.000.
Payment = $ 200,000 x 0,10 = $ 20,000.
n = 5 x 2 = 10. (Number of semesters in 5 years).
YTM = (a) ten percent, (b) six percent, and (c) 12 percent.
A) Price or Present value = <u>$200,000.</u>
B) Price or PV = <u>$258,881.</u>
C) Price or PV = <u>$177,399.</u>
<u></u>