Well you can ask yourself which of these answers have to do with having a flexible mind. I would say having a flexible mind
helps you become a team player
because in order to work with other people you must have a flexible mind.
Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
Answer:
price = $47.82
Explanation:
Find the present value of each dividend at the required rate of return and sum them up to get the current price;
PV = FV /(1+r)^n
PV(D1) = 3.55/ (1.099^1) = 3.2302
PV(D2) = 4.65/ (1.099^2) = 3.8500
PV(D3) = 5.85 / (1.099^3) = 4.4072
PV(Price at t=4) = 53 / (1.099^4) = 36.3316
Price = 3.2302+2.9392+4.4072+36.3316
= 47.81897
Therefore, price = $47.82
The expectancy theory is the theory that determines how motivated someone is. This consists of three elements, and for someone to be motivated, all of these should be on the high level. These primary elements include EXPECTANCY, INSTRUMENTALITY, AND VALENCE. Expectancy is believing that a certain level of effort will also result to a certain level of performance. Instrumentality believes that if the performance is successful then the outcome is expected to be what is desired. Valence is what the value the worker provides to an outcome.
Answer:
4. more, more
Explanation:
Options includes: 1. less, more
, 2. more, less, 3. less, less, 4. more, more
Based on this calculation, the consultant concludes that industry X is <u>more</u> concentrated market than industry Y and that industry X is <u>more</u> competitive market.
The intensity of Porter competition determines the level of competition that exists in an industry. This competition can be affected by many factors, including industry focus, replacement costs, fixed costs, and industry growth rates. The intensity of competition among competitors in a given industry refers to the extent to which companies in a given industry put pressure on each other and determine each other their profit potential. If competition is fierce, competitors are trying to steal profits and market share from each other.