Answer:
Family. or relationships. spending time with them
Answer:
Standard cost per pound= $34.21
Explanation:
The standard cost is the sum of direct material, direct labor, and total overhead. We will calculate each separate.
Direct material:
10 ounces cookie mix for $0.80= $8
5 ounces of milk chocolate for $4= $20
1 ounce of almonds for $12 the pound= $0.75
1 pound= 16 ounces
1 ounce= 0.0625*$12= $0.75
Direct labor:
1 minute in the mixing department
2 minutes in the baking department.
Mixing= $14.40* (1/60)= $0.24
Baking= $18*(2/60)= $0.6
Overhead:
Variable overhead is applied at a rate of $32.40 per DLH
Fixed overhead is applied at a rate of $60.00 per DLH.
Variable= 32.40 * (3/60)= $1.62
Fixed= 60* (3/60)= $3
Standard cost per pound= (8 + 20 + 0.75) + (0.24 + 0.6) + (1.62 + 3)= $34.21
Cash is the real money that we have while cash equivalents are instruments that can be turn to cash quickly. They are very liquid.
Treasury bills are cash equivalents. They are very liquid and can be converted into cash quickly. They are instruments in the money market.
Going by this above explanation, the Cash and Cash Equivalents that will be reported on the balance sheet are:
Cash --------------------------------------- $1,900
Treasury bills purchased--------------$500
Total-------------------------------------------<u>$2,400</u>
<u></u>
$2,400 will be reported as Cash and Cash Equivalents on the balance sheet.
Given that the company has to invest $5,000,000.00 custom-made machine with a life span of 2 years that will manufacture a total of 500,000 units in a year. Using the machine will reduce the costs in labor for $5.50/unit and maintenance for $0.95/unit, total of $6.45 per unit savings. For 2 years, the machine can manufacture a total of 1,000,000 units with total savings of $6,450,000.00 for both labor and maintenance. Since the machine's life is only 2 years with no salvage value, the company's total cost savings after the end of 2 years would be $1,450,000.00.
Answer:
The correct answer is D) GDP = National Income + Indirect Business Taxes + Depreciation + Net Foreign Factor Income.
Explanation:
The GDP by the income approach is the sum of the Compensation of Employees or payment to workers; Gross Operating Surplus or remuneration to capital (to capital owners); Mixed Income or compensation that does not differentiate the payment to the worker and the capital (for example, self-employed workers); and, taxes less subsidies on production and imports or Net Taxes on products that correspond to the Government.