Answer:
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Explanation:
complete and transferred 165,000
work on ending WIP 16,500 // 22,000 x 75%
previous work on beginning (8,000) // 20,000 x 40%
Equivalent units 173,500
labor cost added during the period 726,825
equivalent cost 726,825/173,500 = 4.198193084
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Answer:
a. What is the PI if the discount rate is 20%?
profitability index = present value of cash flows / initial outlay
PI = $9,137.41 / $5,000 = 1.83
b. What is the NPV if the discount rate is 20%?
NPV = -$5,000 + $9,137.41 = $4,137.41
c. What is the IRR if the discount rate is 20%?
the discount rate is irrelevant when you are calculating the IRR, since the IRR is the discussion rte at which the NPV = $0
IRR = 55.23%
Explanation:
Initial Outlay -$5,000
Year 1 $3,000
Year 2 $3,500
Year 3 $3,200
Year 4 $2,800
Year 5 $2,500.
Bentley will likely use the firm's <u>CRM databases</u> to identify these customers.
<u>Explanation</u>:
CRM databases collect information about the customers. It can be used to identify the best customers. The database stores the annual sales report.
CRM is a customer relationship management that manages the interaction between company and customers.
CRM database holds all the data related to the customers like their name, email address, age, Skype address and occupation details.
In the above scenario, Bentley can use CRM database to filter twenty valuable building contractor customers and invite them for golf outing and party.
Many companies use blogs and tweets to help develop a positive online presence.
Option B : To fit in all the AIDA elements, break a longer message into a multi-part tweet.
Explanation:
Websites and Twitter accounts of businesses are strong marketing resources which can help to portray an optimistic and knowledgeable presence online.
The concepts underneath AIDA even now relate to micro-names, even though you likely won't use the complete, four-part plan. Using catching and interesting interest recipients, and seek to always have a call for action. Do not spread endless retweets, numerous tweets, or other things that are more distressing to your viewers than they receive.
Answer:
C) 1.5
Explanation:
multifactor productivity
= total revenue per day/total cost per day
= (30*200)/[(5*8*25)+(15*200)]
= 6000/4000
= 1.5
Therefore, The multifactor productivity is 1.5