Answer:
<em>For the 2 year treasury securities it was 7%, and for a 3 year treasury securities it was 7.33%</em>
Explanation:
<em>From the example, </em>
<em>The real risk rate of interest is= 4%</em>
<em>The inflation expectation of this year=2%</em>
<em>Inflation expected for the next 2 years=4%</em>
<em>Maximum risk premium=0</em>
<em>Therefore</em>
Rt= r* + (Inflation/ year)
Rt2= 4 + (2 + 4 / 2) = 7%
<em>Rt3= 4 + (2 + 4 / 3) = 7.33% </em>
Answer:
D) Email filtering
Explanation:
An email filtering software filters emails and divides them into different categories depending on previously specified criteria. This way a company (or an individual) can organize its email automatically, for example it divides them into work related email, personal email, advertising, etc. Companies can also use this type of programs to filter out spam email.
Answer:
C. Descriptive research
Explanation:
According to my study on the different types of research methods, I can say that based on the information provided within the question the type of research that they are conducting is called a Descriptive Research Method. This method focuses on describing different types of characteristics of the population or phenomenon that is being studied. This can be said because they are describing a small population of the truck drivers and their preferences.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
c. Marketing concept
Explanation:
Marketing concept -
It is the strategy adopted by the organisation , in order to meet the demands of the consumers , tackle the competition , increase the profit margin and increase sale , is referred to as the marketing concept .
Hence , the marketing department of the organisation , tries to focus on the consumers , in order to beat the upcoming competition.
Hence , the given information of the question,
The correct option is c. Marketing concept .
Answer:
MPC = 0.75
Explanation:
Marginal Propensity to Consume (MPC) is a part of Keynesian macroeconomic theory and is calculated by the change in consumption divided by the change in income. It quantifies the increased consumption which occurs with an increase in disposable income


