answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
2 years ago
9

Seth Hernandez is sitting in a class that precedes lunch. His stomach begins to rumble and grumble. Instead of thinking about th

e day's lecture, Seth begins to think about lunch and his choice of places to eat. He even begins to narrow down the selection of foods that he might want for lunch. Seth is focusing on biological needs that are at present unfulfilled and have produced what might be thought of as an unpleasant state of arousal. Which of the following theories best describes Seth's experience?
a. fact-and–find theory.
b. drive theory.
c. emotional theory.
d. cognitive theory.
Business
1 answer:
guajiro [1.7K]2 years ago
3 0

Answer: drive theory

Explanation: In simple words, drive theory refers to the study of psychological drives. Drive refers to natural human needs that controls the behavior of an individual.

In the given case, Seth got distracted from his lecture due to his hunger. He started thinking about the food in a more detailed manner.

Thus, from the above we can conclude that the correct option is B .

You might be interested in
The stock of Business Adventures sells for $50 a share. Its likely dividend payout and end-of-year price depend on the state of
Delvig [45]

Answer:

Holding period return = 14.49%, Standard Deviation = 11.08 approx

Explanation:

Eco Scenario    Dividend     Stock Price  HPR    Prob     Expected HPR

Boom                         3                 60         26        0.33        8.58

Normal                       1.2               58        18.4       0.33       6.072

Recession                  0.75            49        (0.5)      0.33      <u> (0.165)</u>

              Expected HPR                                                       14.49%

<u>Calculation Of Standard Deviation</u>

                                      (A)                     (B)           (A) - (B)  

P_{1}          P_{0}       D_{1}       Given return   Exp return       d          p           p.d^{2}

60        50      3            26                     14.49         11.51       0.33      43.718    

58        50      1.2          18.4                   14.49         3.91       0.33      5.045

49        50      0.75      (0.5)                    14.49        14.99     0.33      <u> 74.15</u>

                                                                                         Total p.d^{2} =  122.91

wherein, d = deviation

               p = probability

               Standard Deviation = \sqrt{Total\ p.d^{2} }  = \sqrt{122.91} = 11.08  

<u></u>

<u>Working Note</u>:

Holding period return = \frac{P_{1}\ -\ P_{0} \ +\ D_{1}  }{P_{0} }

Boom = \frac{60\ -\ 50 \ +\ 3  }{50 }   = 26%

Similarly, for normal = \frac{58\ -\ 50 \ +\ 1.2  }{50 }  = 18.4%

Recession = \frac{49\ -\ 50 \ +\ 0.75  }{50}  = (0.5)%

figure in bracket indicates negative return

7 0
2 years ago
The budgeted income statement presented below is for Burkett Corporation for the coming fiscal year. Compute the number of units
nlexa [21]

Answer: 47,757 units

Explanation:

To answer this we would need to first find the Contribution Margin. Contribution Margin is the differnce between the sales price and the variable cost per unit.

When the Fixed cost is divided by the Contribution margin, we get the BREAK-EVEN POINT which is where income is zero.

We will then add our required profit to find the Number of units needed.

Calculating the Variable costs we have,

= Direct Material + Direct Labor + Variable Factory overhead+ Variable Marketing Costs

= 235,800 + 241,600 + 151,600 + 51,600

= $680,600

Divide by the number of units to find the Variable cost per unit is,

= 680,609/41,000

= $16.6 per unit.

The Sales per unit will be,

= 984,000/41,000

= $24 per unit.

The Contribution Margin from earlier would therefore be,

= Sales - Variable Cost

= 24 - 16.6

= 7.4

Now we divide the Fixed Costs by that to find the Break-Even Point.

Fixed cost = Fixed factory overhead + Fixed marketing cost

= 111,600 + 108,000

= $219,000

Target sale in unit =Target profit + Fixed cost/Contribution per unit

= 133,800 + 219,000/7.4

= $353,400/7.4

= 47756.7567568

= 47,757

47,757 is the number of units that must be sold in order to achieve a target pretax income of $133,800.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Cominsky Company purchased a machine on July 1, 2021, for $28,000. Cominsky paid $200 in title fees and county property tax of $
sammy [17]

Answer:

Deprecation base=$26,300

Explanation:

Given Data:

Cost of machine=$28,000

Tax=$125

Fees=$200

Shipping charges=$500

Paid to contractor to build and wire a platform for the machine=$475

Salvage value=$3000

Useful life = 6 years

Required:

Depreciation base of Cominsky's new machine=?

Solution:

Deprecation base=Acquisition Cost-Salvage Value

Acquisition Cost:

It is the cost which involves the buying of asset and making the asset to work. In our case:

Acquisition Cost=Cost of machine+Tax+Fees+Shipping charges+Paid to contractor to build and wire a platform for the machine

Acquisition Cost=$28,000+$125+$200+$500+$475

Acquisition Cost=$29300

Deprecation base=Acquisition Cost-Salvage Value

Deprecation base=$29300-$3000

Deprecation base=$26,300

5 0
1 year ago
Josefina is the only seller of sopapillas in town. Last week, she sold 200 sopapillas, and the marginal revenue of the 200th sop
Alex73 [517]

Answer:

Josefina is not maximizing her profits since she is making a loss of $0.25.

Explanation:

The marginal revenue is the total amount of revenue received from selling an additional unit of product while the marginal cost is the total cost incurred for producing an additional unit of product. The marginal cost and revenue can be compared to determine if producing and selling an additional unit is profitable or will cause a loss.

The profit/loss can be expressed as;

P/L=R-C

where;

P=profit

L=loss

R=total marginal revenue

C=total marginal cost

In our case;

P/L=unknown

R=marginal revenue per unit×number of units=1.50×1=$1.50

C=marginal cost per unit×number of units=$1.75×1=$1.75

replacing;

P/L=1.50-1.75=-$0.25

Since the marginal cost is greater than the marginal revenue, we can conclude that Josefina is making a loss of $0.25

7 0
1 year ago
A construction company is bidding on a project comprising five high-rise buildings to be erected one after the other. The compan
mash [69]

Answer:

Explanation:

The two attached pictures explains the problem and is so explanatory.

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Nevin is a longtime teacher supervising a group of very eager, very dedicated teach for america volunteers who are excited about
    5·2 answers
  • Lillia is doing online research about using green energy. One Web site she finds is called, "Stop Killing the Polar Bears!" What
    11·1 answer
  • Sarafiny Corporation is in the process of preparing its annual budget. The following beginning and ending inventory levels are p
    9·1 answer
  • Power Drive Corporation designs and produces a line of golf equipment and golf apparel. Power Drive has 100,000 shares of common
    9·2 answers
  • Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $200,000 and i
    11·1 answer
  • Which of the following tasks in the AFIstrategy framework involves putting the formulated strategy into practice through organiz
    15·1 answer
  • Ryan Co. sells major household appliance service contracts for cash. The service contracts are for a 1-year, 2-year, or 3-year p
    10·1 answer
  • Leyton Lumber Company has sales of $12 million per year, all on credit terms calling for payment within 30 days, and its account
    14·1 answer
  • The ​ S&amp;P 500 index delivered a return of 10​%, 15​%, 15​%, and −25​% over four successive years. What is the arithmetic ave
    15·1 answer
  • National Express reports the following costs and expenses in June 2020 for its delivery service. Indirect materials $7,100 Drive
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!