answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
2 years ago
6

Harpeth Valley Water District has a bond outstanding with a coupon rate of 3.55 percent and semiannual payments. The bond mature

s in 22 years, with a yield to maturity of 4.11 percent, and a par value of $5,000. What is the market price of the bond

Business
1 answer:
ElenaW [278]2 years ago
8 0

Answer:

$4,597.10

Explanation:

In this question we use the Present value formula that is shown on the attachment below:

Given that,  

Future value = $5,000

Rate of interest = 4.11%

÷ 2 = 2.055%

NPER = 22 years × 2 = 44 years

PMT = $5,000 × 3.55%  ÷ 2 = $88.75

The formula is shown below:

= PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)

So, after solving this, the market price of the bond is $4,597.10

You might be interested in
Payton Inc. reports in its Year 7 annual report, sales of $7,362 million and cost of goods sold of $2,945 million. For next year
andrezito [222]

THe answer is scjkgnsgjnDVDJ

3 0
2 years ago
Walmart started the month with 60 pairs of jeans purchased from a jeans manufacturer (the only earlier production stage.) Walmar
viva [34]

Answer:

Value added income = $75

Consumption Expenditure  = $675

investing spending = 0

GDP is = $675  

Explanation:

given data

jeans purchased = 60 pairs

paid = $10 for each pair

sold  = 45 pairs

sold = $15 each

solution

we get here first Value added income Walmart that is express as

Value added income = value of sold - value of bought   ..............1

Value added income = (15 × 45) - (10 × 60 )

Value added income = $75

and

Consumption Expenditure will be

Consumption Expenditure  = (15 × 45)

Consumption Expenditure  = $675

and

investing spending will be = 0

because here in this month no more investment is done

and

GDP will be final value of goods sold at month end is

GDP is = $675  

7 0
1 year ago
In a market served by a monopoly, the marginal cost is $60 and the price is $110. In a perfectly competitive market, the margina
Mice21 [21]

Answer: In a market served by a monopoly, the marginal cost is $60 and the price is $110. In a perfectly competitive market, the marginal cost is $60. If the marginal cost increased from $60 to $75, the monopoly would raise its price <u>by less than $15</u>, and the price in the perfectly competitive market would <u>increase to $75.</u>

Explanation: The monopolist attends to the market demand, therefore the choice of the monopolist is limited by the market demand. If you set a very high price, you will only sell the amount that the demand you want to buy at that price, so it will only increase by less than $ 15.

In a market of perfect competition the companies are accepting price and will produce until the price is equal to the marginal cost so the price would rise to $ 75.

7 0
2 years ago
Problem 2-14 As operations manager, you are concerned about being able to meet sales requirements in the coming months. You have
Gala2k [10]

Answer and Explanation:

For calculating the average of the monthly productivity, first, we have to determine the total hours, and then units per machine hours

Therefore, the formula to figure out  the total hours is

=  Hours per machine × Number of machines

For JAN = 325 × 3 = 975 hours

For FEB = 200 × 5 = 1,000 hours

For MAR = 400 × 4 =  1,600 hours

For APR = 320 × 4 = 1,280 hours

Now, the units per machine hours equivalent to  

= Units produced ÷ total hours

For JAN = 2,300 units  ÷ 975 hours = 2.36

For FEB = 1,800 units  ÷ 1,000 hours = 1.8

For MAR = 2,800 units  ÷ 1,600 hours = 1.75

For APR = 3,000 units  ÷ 1,280 hours = 2.34

Now, the average of the monthly productivity equals to

= (2.36 + 1.8 + 1.75 + 2.34) ÷ 4

= 2.06 units per machine hour

7 0
2 years ago
Becky was asked to divide a rectangle into 4 equal pieces and to shade one of those pieces. is becky right or not?
gayaneshka [121]
Need to see the picture
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Once the job analysis is performed, there are several well-structured steps to the hiring process. this process includes _______
    12·1 answer
  • A fixed asset with a cost of $41,000 and accumulated depreciation of $36,000 is traded for a similar asset priced at $50,000 (fa
    8·1 answer
  • Due to an upwelling of public fear, cities across the country pass laws imposing taxes on and implementing inspections of any bu
    13·1 answer
  • Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for $20 per unit. Variable expenses are $8 per uni
    6·1 answer
  • Minden Company is a wholesale distributor of premium European chocolates. The company’s balance sheet as of April 30 is given be
    15·1 answer
  • "Assume that a seven-firm cartel supplies 500 million units of Whatailsya energy drink at a price of $5.00 per unit. Each firm s
    10·1 answer
  • At the beginning of 2020, the balance sheet of a county general fund reports $500,000 in property taxes receivable from 2019, of
    5·1 answer
  • Wilson Inc. developed a business strategy that uses stock options as a major compensation incentive for its top executives. On J
    11·1 answer
  • Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decisions and requires a 15% annual return on all invest
    5·1 answer
  • Calculate the transaction value (in $ thousands) of a theoretical company based on the information provided below. Current Share
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!