Answer:
Explanation:
Cash Payment to customers: $450,000 x contract rate of 9% x 1/2 = $20,250
Amortization of the premium: $11,795/6 periods = $1,966
Bond interest Expense: $20,250 - $1966 = $18,284
Answer:
Under the accrual basis, it should recognize $1,000,000 as property tax revenue for the year 2019. The remaining $45,000 that it does not collect in year 2019 will be accounted for as Property Tax Receivable while the $5,000 will be recorded as Uncollectible Expense in 2019.
Explanation:
The accrual concept or basis of accounting requires that all revenues and expenses relating to a fiscal year be recognized in that accounting year. It is not only the actual cash receipts and payments that should be recognized. This means that any revenue that is due but not yet received will be accounted for in the year that the revenue arises. And all the related expenses for raising the revenue will also be accounted for in the same year.
Answer:
The answer is: Total DPMO of the overall process is = 4,733.33
Explanation:
To calculate the defects per million opportunities (DPMO) we use the following formula:
DPMO = (D/(U*O))*1,000,000
- Defects = D
- Unit = U
- Opportunity to have a defect = O
We are given the following data:
<u>Service A:</u> <u>Service B:</u>
D = 10 D = 17
U = 500 U = 1,000
O = 15 O = 5
DPMO Service A = [10 / (500 x 15)] x 1,000,000 = 1,333.33
DPMO Service B = [17 / (1,000 x 5)] x 1,000,000 = 3,400
Total DPMO = 4,733.33
Distance ran by Chris Gilbert, D = 96 yards
Speed, S = 4.9 s / 40 yards
Time ran by Chris Gilbert, T = D x S
T = (96 yards) x (4.9 s / 40 yards)
T = 11.76 s, total time ran by Chris Gilbert
Answer:
$70,000
Explanation:
From the question, it is seen that Bob is the reason for this accident so he is the to bear a cost of treating Andrew based on comparative fault.
He contributed greatly to the accident therefore he is liable to a 70% payment of the $100000 cost of treatment.
100000 *70%
= $70000
Therefore by this law Andre will recover $70000 from him.