Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.
Answer and Explanation:
Heidi Ganahl is explaining the preparing aspect of the management process. The first management role is the planning component which is the management process.
Heidi, before the new franchise is created, will have to clarify the performance standards and metrics. It will need to include detailed, but easy-to-understand plans, involving strategic planning, to ensure continuity between the new owner and the entire franchise.
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000
Answer:
Stock out costs increase
Carrying costs decrease
Explanation:
Just in time (JIT) decreases total inventory and increases the number of deliveries made by the company's vendors.
Since the company is going to hold fewer materials and components, then the risk of an stock out increases, resulting in higher stock out costs.
The total inventory will decrease, therefore, the carrying costs will also decrease.