answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
12

For whom were the first ready-to-wear suits made in America?

Business
1 answer:
Naya [18.7K]2 years ago
3 0

c. Sailors would be the correct answer

You might be interested in
A population gathers plants and animals for survival. They need at least 360 units of​ energy, 300 units of​ protein, and 8 hide
stellarik [79]

Answer:

0 units of plants and 18 animals.

Explanation:

From the information provided, we know that this population must hunt at least 8 animals, to obtain the hides necessary to survive. When hunting such a quantity of animals, they would also obtain 160 units of energy and 200 units of protein. In terms of costs, this equals 80 hours of labor.

How can the population obtain the additional 200 units of energy and 100 of protein they need to live? They have two options: gather plants or keep hunting animals, of course, respecting the available quantities.

In the former case, at least 10 units of a plant would have to be gathered, this is the only way to obtain the additional units of energy and protein they are looking for. With 8 animals and 10 units of plants, they would have 460 units of energy, 300 of protein and 8 hides, and would have to invest 280 hours of labor.

If the population decided to reduce labor by gathering fewer plants (which is the activity that requires more time) but hunting the same amount of animals, it would obtain 430 units of energy, 290 units of protein and 8 hides. That means that it would not survive because it would not meet the requirement of 300 proteins.

Therefore, the only way to reduce hours of labor without risking survival would be gathering fewer plants but hunting more animals. Following this logic, the optimal amount would be 18 animals and 0 units of plants, as this would allow people to obtain the necessary resources to survive at the minimum cost in terms of labor. Furthermore, it would fit the physical limit of 27 units of plants and 23 animals. This combination would allow to obtain 360 units of energy, 450 of protein and 18 hides by investing only 180 hours of labor.

The attached image shows what happens when the quantity of animals is increased and that of plants is decreased until reaching the optimal combination of 18 animals and no units of plants.

4 0
2 years ago
Which of the following can cause an increase in the price of a discount bond? a. An increase in the YTM. b. A decrease in the YT
eduard

Answer:

b. A decrease in the YTM.

Explanation:

Price of the bond is calculated using present value of future cash flows. while calculating present values of the cash flows or price of the bond, we use YTM for discount purpose. As we that higher rate gives lower Present value and Lower rate gives higher present value. Interest rate behave inversely with present value. So the reduction in YTM will increase the price of the bond.

3 0
1 year ago
Jeff jones earns $1,200 per week. he is married and claims four withholding allowances. the social security rate is 6.2% on $118
myrzilka [38]
<span>Answer: Gross Pay: $1200 Less Health Ins: (42.50) Taxable Pay: 1157.50 SS Tax: 71.77 (1157.50 *.062) Medicare Tax: 16.78 (1157.50 *.0145) FIT: 91.79 Net Pay: 977.17 FIT calcualted as follows: Taxable less allowances (1157.50 less (71.15*4) = 872.9 (872.9 * .15)-39.15 = 91.79</span>
4 0
1 year ago
You’ve been asked to participate at a prestigious and well-attended annual conference within your industry. Your participation r
Kay [80]

Answer:

Making sure that your view points are clearly heard.

Explanation:

Effective communication can be defined as the process of passing out information in a clear and concise manner. It is a means of successfully conveying information to the listener.

Effective communication helps to improve productivity among employees in an organisation. This type of communication can be enhanced by a good body language.

In the scenario described above, an effective communication can be achieved by ensuring that your viewpoints are clearly understood by the audience.

4 0
2 years ago
Periodic inventory by three methods The beginning inventory for Midnight Supplies and data on purchases and sales for a three-mo
dybincka [34]

Answer:

1. We have:

Inventory on March 31 = $1,010,625

Cost of merchandise sold for the three-month period = $10,891,875

2. We have:

Inventory on March 31 = $881,250

Cost of merchandise sold for the three-month period = $11,021,250

3. We have:

Inventory on March 31 = $980,975.27

Cost of merchandise sold for the three-month period = $10,921,524.73

4. We have:

Details                               FIFO               LIFO                Weighted Average

                                              $                     $                                 $

Sales                            19,875,000      19,875,000                 19,875,000

Cost of Goods sold  <u>  (10,891,875)  </u>  <u>  (11,021,250)  </u>            <u>   (10,921,525)  </u>

Gross Profit               <u>    8,983,125 </u>     <u>   8,853,750 </u>                    <u> 8,953,475 </u>

Inventory, March 31       1,010,625           881,250                      980,975

Explanation:

1. Determine the inventory on March 31 and the cost of merchandise sold for the three-month period, using the first-in, first-out method and the periodic inventory system.

Note: See part 1 of the attached excel file for the determined inventory on March 31 and the cost of merchandise sold for the three-month period, using the first-in, first-out method and the periodic inventory system.

From the part 1 of the attached excel file, we have:

Inventory on March 31 = $1,010,625

Cost of merchandise sold for the three-month period = $10,891,875

2. Determine the inventory on March 31 and the cost of goods sold for the three-month period, using the last-in, first-out method and the periodic inventory system.

Note: See part 2 of the attached excel file for the determined inventory on March 31 and the cost of merchandise sold for the three-month period, using the last-in, first-out method and the periodic inventory system.

From the part 2 of the attached excel file, we have:

Inventory on March 31 = $881,250

Cost of merchandise sold for the three-month period = $11,021,250

3. Determine the inventory on March 31 and the cost of goods sold for the three-month period, using the weighted average cost method and the periodic inventory system.

Note: See part 3 of the attached excel file for the determined inventory on March 31 and the cost of merchandise sold for the three-month period, using the weighted average cost method and the periodic inventory system.

From the part 3 of the attached excel file, we have:

Inventory on March 31 = $980,975.27

Cost of merchandise sold for the three-month period = $10,921,524.73

4. Compare the gross profit and the March 31 inventories, using the following column headings.

Details                               FIFO               LIFO                Weighted Average

                                              $                     $                                 $

Sales                            19,875,000      19,875,000                 19,875,000

Cost of Goods sold  <u>  (10,891,875)  </u>  <u>  (11,021,250)  </u>            <u>   (10,921,525)  </u>

Gross Profit               <u>    8,983,125 </u>     <u>   8,853,750 </u>                    <u> 8,953,475 </u>

Inventory, March 31       1,010,625           881,250                      980,975

Download xlsx
6 0
1 year ago
Other questions:
  • The sahara company purchased equipment on january 1, 2015, for $100,000. the equipment had an estimated residual value of $10,00
    9·1 answer
  • Singer and McMann are partners in a business. Singer's original capital was $40,000 and McMann's was $60,000. They agree to sala
    12·1 answer
  • Cost-Volume Profit Analysis Recline Company is planning to produce and sell 11,250 units of its only product at a unit price of
    12·1 answer
  • The Distribution Point plans to save $2,000 a month for the next 3 years for future emergencies. The interest rate is 4.5 percen
    9·1 answer
  • Invested Capital Corporation provides other firms with funds to expand operations. If Invested Capital strictly complies with ex
    13·1 answer
  • Grand Gimmicks Company produces a single product with a current selling price of $170. Variable costs are $130 per unit, and fix
    8·2 answers
  • An​ on-line ticket site was recently offering tickets for a soccer match between Manchester United and Fulham at a price of poun
    5·1 answer
  • Marst Corporation's budgeted production in units and budgeted raw materials purchases over the next three months are given below
    12·1 answer
  • Your uncle will sell you his bicycle shop for $170,000, with "seller financing," at a 6.0% nominal annual rate. The terms of the
    11·2 answers
  • Chang Industries has 2,000 defective units of product that already cost $14 each to produce. A salvage company will purchase the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!