Answer:
$546,750
Explanation:
Sales 2,498,000
COGS (1,376,000)
gross profit 1, 112,000
S&A salaries (219,000)
other S&A (346,000)
underapplied MO (10,250) *
net income 536.750
*we need to compare the actual voerhead with the applied overhead:
<u>actual overhead:</u> 176,000 + 420,000 = 596,000
<u>applied overhead:</u>
overhead rate:

568,000 / 32,000 = 17.75
33,000 x 17.75 = 585.750
overhead
<u>debit credit</u>
596,000 585,750
10,250 underapplied overhead
As the applied was lower it is underapplied we need to recognzie more cot thus, the net income decrease.
Answer:C. cash flow from operations may increase
Explanation:
A factoring system is one in which a firm sell his right to receive payments on it's receivable to a firm referred to as the factor as a discount in which the amount of discount represents the factor fees for taking up the risk.
The factor may be with or without recourse to the firm selling the receivable.
It's mostly entered into to reduce payment defaults and increase inflow of cash for operations.
The factor company does not need to be a consolidated company,it usually reduce the receivable and does not require a change in accounting principles.
Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Answer:
The correct answer is A. the secondary market; prospectus.
Explanation:
The financial market is a component of the main capital goods market in which securities and securities that already have an offer in the main market are traded. Depending on the situation described, the potential buyer may choose to buy the traded shares that are on the secondary market, but for this it is necessary to evaluate the financial results described by the company in order to reinforce or reject their idea.
Answer:
$1.62billion ; $1.82billion
Explanation:
According to amended S-1 filed November 4, 2013, the estimated amounts of net proceeds to be received by the company after the offering, excluding and including the over-allotment option is $1.62billion or approximately $1.86billion if the underwriters fully exercise their option to purchase additional stock. The standard initial public offering price is assumed to be $24 per share.
goes on to explain that the main reason for this offering is to optimize their financial flexibility and capitalization, as well as to make their common stock available to the public. Net proceeds from the offering would also be fully utilized in facilitating their working expenses as well as funding business and taxation expenses.