Answer:
c. credit to Manufacturing Overhead of $92,000
Explanation:
Applied Manufacturing overhead was $92,000
So, The journal entry to record this will be,
Dr. Cr.
Work in Process of $92,000
Manufacturing Overhead $92,000
So, manufacturing overhead account is credited with the value of $92,000.
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Answer:
281,281.28
Explanation:
expected cost 300,000 + 10,000 = 310,000
with an inerest rate of 10%
discount value equals to 281,281.28
Answer:
$458.12
Explanation:
Net present value is the present value of after tax cash flows from an investment less the amount invested.
NPV can be calculated using a financial calculator
Cash flow in year 0 = $-160,000
Cash flow each year from year 1 to 3 = $54,000
cash flow in year 4 = $54,000 + $11,000 = $65,000
I = 15
NPV = $458.12
To find the NPV using a financial calculator:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.
3. Press compute