Answer:
5,182 Units
Explanation:
The computation of additional units is given below:-
Operating income = Contribution Margin Per unit × Units - Fixed cost
= ($4.50 - $1.75) × 29,000 - 8,500
= $71,250
Operating income is increased by 20%
Operating income = $71,250 × 1.20
= $85,500
So, per units
$85,500 = ($4.50 - $1.75) × Units - 8,500
= $94,000 ÷ 2.75
= 34,181.82
Additional Units
= 34,181.82 - 29,000
= 5,182 Units
Answer:
During the period was collected $1.150
Explanation:
To calculate the total amount collected must be considered the initial balance of the Accounts Receivable then add the goods sold on account and finally must be deducted the final balance of the Accounts Receivable, that difference is the total amount collected in the period by the company.
Please see details bellow:
$380 Initial account balance
$1400 goods sold
($1.150) Collected Amount
$630 ending balance
It is probably safe to say that most if not all decisions involve trade-offs. For example a person may be offered a job that pays well but requires 7 days per week for a month and while this is good for a younger person with no other commitments it may not work for an older person with his own family commitments and other projects. Another decision could be that for support, a husband decides to not take on major time consuming projects while his wife is doing intensive studying to become certified in a field of her choosing so that he can support her. Another example is that when one cannot drive one's son with a disability to a beach to swim because it is too far and uses too much car gas, the money saved on gas some of it could be spent on his groceries.
1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer:
The firm's cost of equity is C. 14.05 percent
Explanation:
Hi, we need to use the following formula in order to find the cost of equity of this firm.

Where:
r(e) = Cost of equity
rf = risk free rate
rm = Market rate of return
Everything should look like this.

So, this firm´s cost of equity is 14.05%
Best of luck