Answer:
The company should not develop the new product as The operation cash flow is too low as compared to the OCF that results in zero NPV
.
Explanation:
In order to know if the company should develop the new product we would have to make the following calculations:
The No, of units the company expects to sell = Market share*Market size = 4.5%*120,000 = 5,400
Total contribution = No. of units sold*contribution margin per unit = 5400*87.20 = $470,880
Fixed costs = $418,000
Profit before tax = Total contribution - Fixed costs = $470,880 - $418,000 = $52,000
Net profit = (1-Tax rate)*Profit before tax = (1-34%)*$52,000 = $34,320
Since there are no depreciation costs(assumed), net profit is the operating cash flow.
Therefore, the company should not develop the new product as The operation cash flow is too low as compared to the OCF that results in zero NPV
.
1. FORGIVENESS - Cheryl received a student loan to pursue a degree to become a dental assistant. But unfortunately her school closed down due to legal complications. As Cheryl couldn't complete the course due to no fault of her own, Cheryl need not pay back the loan.
2. DEFAULT - Tom got a student loan to pursue a nursing science degree. But he couldn't manage his money well enough, due to which he was unable to pay back his loan.
3. WORK-STUDY - Sam is pursing an undergraduate program in Economics. He works as an assistant to the financial aid officer, which helps him earn $4000 annually. This helps him pay a few educational expenses.
Answer:
A, B, and C. Division A has the least risk and Division C has the most risk.
Explanation:
the firm has an aftertax cost of debt of 6.1 percent and a cost of equity of 14.3 percent. The firm is financed with 35 percent debt and 65 percent equity. hope this helps you :)
Answer and explanation:
The simplest form to identify a difference in the frequency of the customers who visited the sore is by recording the number of people coming into the shop is well established time frames during the morning, afternoon, and night. After performing the report for at least a couple of weeks, a comparison should be made among the opening days and time frames during a day to find out what days are the heaviest in clientele and during what time.
Answer:
<u>A) Presence</u>
Explanation:
A brand is simply an identifying mark of a particular product manufactured by particular company.
The BRANDZ MODEL developed by Millward Brown and WPP looked at how brand building connects with customer issues.
By knowing how long a product brand has been in existence people can the question what do I know about it?