answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
2 years ago
6

Larner Corporation is a diversified manufacturer of industrial goods. The company's activity-based costing system contains the f

ollowing six activity cost pools and activity rates:
Activity Cost Pool Activity Rates
Labor-related $9.00 per direct labor-hour
Machine-related $7.00 per machine-hour
Machine setups $60.00 per setup
Production orders $200.00 per order
Shipments $100.00 per shipment
General factory $7.00 per direct labor-hour

Cost and activity data have been supplied for the following products:

J78 B52
Direct materials cost per unit $3.00 $36.00
Direct labor cost per unit $5.00 $7.00
Number of units produced per year 4,000 200

Total Expected Activity
J78 B52
Direct labor-hours 800 40
Machine-hours 3,300 20
Machine setups 3 3
Production orders 8 3
Shipments 12 3

Required:
Compute the unit product cost of each product listed above. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
krok68 [10]2 years ago
7 0

Answer:

Larner Corporation

Unit cost of          J78                    B52

                     $17.72                   $52.30

Explanation:

a) Data and Calculations:

Activity Cost Pool Activity Rates

Labor-related $9.00 per direct labor-hour

Machine-related $7.00 per machine-hour

Machine setups $60.00 per setup

Production orders $200.00 per order

Shipments $100.00 per shipment

General factory $7.00 per direct labor-hour

b) Cost and activity data have been supplied for the following products:

                                                                   J78                    B52

                                                              Unit  Total          Unit          Total

Direct materials cost per unit            $3.00  $12,000   $36.00      $7,200

Direct labor cost per unit                   $5.00 $20,000   $7.00        $1,400

Manufacturing overhead costs                     $38,880                    $1,860

c) Total manufacturing costs                        $70,880                  $10,460

Number of units produced per year               4,000                       200

d) Unit cost                                                      $17.72                   $52.30

e) Total Expected Activity  and Costs:

                                       J78                          B52

                               Unit       Total          Unit        Total

Direct labor-hours   800  $7,200           40         $360

Machine-hours     3,300  23,100            20            140

Machine setups           3       180               3            180

Production orders       8    1,600               3           600

Shipments                  12    1,200               3          300

General factory      800    5,600            40          280

 Total overhead           $38,880                      $1,860

You might be interested in
Roughly two-thirds of all lobbyists in the nation's capital represent
lapo4ka [179]

Answer:

c

Explanation:

7 0
2 years ago
Suppose the demand function for avocados is Q = 104 - 40p + 20tp + 0.01Y, where p is the price of avocados, pt is the price of t
LiRa [457]

Answer: equilibrium price = 4

Quantity of avocado = 110units

Explanation:

Q = 104 - 40p + 20tp + 0.01Y........eq1

Q = 58 + 15p - 20pf...........eq2

pt = $0.80,

Y = $4,000,

pf = $0.40

From eqn1 substituting of into it

Q = 104 - 40p + 20($0.80) + 0.01($4000)

= 104 - 40p + 16 + 40

= 160/40p

p = 4 equilibrium price

From eqn2. Substituting p and pf into it.

Q = 58 + 15p - 20pf

Q = 58 + 15(4) - 20($0.40).

Q = 58 + 60 - 8

Q = 110 quantity of avocado

8 0
2 years ago
When the Lego Movie was released to movie​ theaters, the intent was not necessarily to sell more​ Legos, but the firm did have a
kari74 [83]

Answer:

branded

Explanation:

According to my research on different business strategies, I can say that based on the information provided within the question this is an example of branded content. This is a product that is produced by a specific company under a specific name, and anything under that name is in term owned by the company that owned that name. Therefore they can make decisions on how to use that product.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

5 0
2 years ago
Mogul Company ships merchandise to Ski Outfit in a consignment arrangement. The arrangement specifies that Ski Outfit will attem
Bezzdna [24]

Answer:

$25,000

Explanation:

The value of inventory at the end of the end of the period will be equal to

Value of inventory = Cost of goods sent less the cost of goods already sold.

<em>Remember the arrangement  is that of agency, hence the goods are not deemed to be sold except the agent has been able to exchange them for revenue in a sales contract with his own buyers.</em>

Also the sales commission would be reported under a separated ledger which will be reported as part of the operating expenses.

Amount of inventory = $105,000 - $80,000

                                  = $25,000

7 0
2 years ago
The following information is available for Elliot Company.
jeka94

Answer:

The cost of goods manufactured is $557,300

Explanation:

In order to calculate the cost of goods manufactured we would have to make the following calculation:

cost of goods manufactured=Work in process inventory 1/1+Total manufacturing costs-Work in process 12/31

Work in process inventory 1/1)= $13,500

Total manufacturing costs=Direct materials used+Direct labor+Manufacturing overhead

Total manufacturing costs=166000+220000+180000=$566,000  

Work in process 12/31=$22,200

Cost of goods manufactured=$13,500 +$566,000  -$22,200

Cost of goods manufactured= $557,300

The cost of goods manufactured is $557,300

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Match each scenario with the step in the home-buying process it describes
    5·2 answers
  • "Which of the following is a support activity in a firm's value chain? A) Inbound logistics B) Operations C) Sales and marketing
    7·1 answer
  • Which of the following statements highlights the difference between the CPI (consumer price index) and the GDP deflator?
    12·1 answer
  • Andalus Furniture Company has two manufacturing plants, one at Aynor and another at Spartanburg. The cost in dollars of producin
    10·1 answer
  • After spending months finalizing a marketing plan, the lead marketing manager presents it to the entire company. It soon becomes
    11·1 answer
  • A firm has earnings before interest and taxes of $27,130, net income of $16,220, and taxes of $5,450 for the year. While the fir
    5·2 answers
  • National defense is a good that is nonexcludable and nonrival in consumption. Suppose that instead of national defense being pai
    10·1 answer
  • Handel Company uses the allowance method for estimating uncollectible accounts.
    15·1 answer
  • Peyton earns $1,700 every other week, but only brings home $1,100 due to deductions, what is Peyton’s gross pay?
    15·1 answer
  • In its most recent annual report, Appalachian Beverages reported current assets of $54,000 and a current ratio of 1.80. Assume t
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!