Answer:
1 ) Variable Overhead Rate Variance = ( SR - AR )* AH
= ( $21 - $20) 3,500
= $3,500 Favorable
2 ) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
Explanation:
TOTAL = Standard cost - Incurred cost
Standard Cost = $70,000 + $4,550
= $74,550
Standard Rate = $74,550 / 3,550
= $21
cost incurred = AR * machine hours
cost per machine hour = $70,000/3,500
=$20
2) Labor Rate = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
=$2,061 U
AR = $57,021/2,290 = $24.9
AR = Actual Rate
SR = Standard Rate
AH = Actual hours
Answer:
e. diversity-focused
Explanation:
-Ethical culture refers to a culture in which people behave according to the group of values and standards set by the organization.
-Friendly is a culture where there is a good working environment in which people are nice and kind.
-Innovative is a culture in which leaders motivate people to think differently and propose new things.
-Customer-responsive is a culture in which people focus on taking care of customer's needs.
-Diversity-focused is a culture in which the company is open to people with different backgrounds where there is freedom to offer new perspectives that allows to generate debate and people is more willing to take risks.
According to this, the answer is that the type of culture that would most likely include characteristics such as openness, freedom, debate, and risk-taking is diversity-focused.
Answer:
Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in the future Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels. This will allow the design to correctly scale up and down by adding the correct ration or pixels needed so that the image is always as clear as originally intended. This will prevent such scenarios as this one.
Answer:
Net Cash flow from Investing activities -$1,900
Explanation:
Investing activities: It records those activities which include purchase and sale of the long term assets. The purchase is an outflow of cash whereas sale is an inflow of cash
Cash flow from Investing activities
Purchase equipment - $5,400
Sale of land $3,500
Net Cash flow from Investing activities -$1,900
All other transactions are related to the operating and financing activities. Hence ignored it