answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
2 years ago
6

Absorption and Variable Costing Comparisons: Production Equals Sales Assume that Smuckers manufactures and sells 30,000 cases of

peanut butter each quarter. The following data are available for the third quarter of 2017. Total fixed manufacturing overhead $120,000 Fixed selling and administrative 20,000 Sales price per case 34 Direct materials per case 16 Direct labor per case 7 Variable manufacturing overhead per case 3 Required a. Compute the cost per case under both absorption costing and variable costing. Absorption $Answer Variable $Answer b. Compute net income under both absorption costing and variable costing. Do not use a negative sign with your answers. SMUCKERS Absorption Costing Income Statement For the Third Quarter of 2017 Sales Answer Answer Answer Answer Answer Answer Answer Net income Answer SMUCKERS Variable Costing Income Statement For the Third Quarter of 2017 Sales Answer Answer Answer Answer Answer Fixed expenses: Answer Answer Selling and administrative Answer Answer Net income Answer
Business
1 answer:
pantera1 [17]2 years ago
3 0

Answer:

a:<u>Total Variable Costs        $26 </u>    

a:<u>Total Manufacturing Costs = $ 30</u>  

b:<u>Net Income </u><u><em>Variable Costing</em></u><u>  $100,000</u>  

b: <u>Net Income  </u><u><em>Absorption Costing</em></u><u>  $ 100,000</u>

Explanation:

Smuckers Manufacturers

<u>Costs per case under  Variable Costing</u>

Direct materials per case 16

Direct labor per case 7

Variable manufacturing overhead per case 3

<u>Total Variable Costs        $26 </u>        

<u>Costs per case under  Absorption Costing</u>

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Total fixed manufacturing overhead                           $120,000

Total Manufacturing Costs                                         $ 900,000

<u>Total Manufacturing Costs per Case= $ 900,000/ 30,000= $ 30</u>

The difference between the variable and absorption costing is that the product costs include variable and fixed costs in absorption costing. But in variable costing the product costs include only variable costs.

<u><em> SMUCKERS </em></u>

<u><em>Variable Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

<u><em></em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Contribution Margin                                                        240,000

Fixed Expenses                                                               140,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

In this case the net income under both variable and absorption costing does not change because the units produced are units sold. No cost is charged to ending inventory under absorption costing.

<u><em>SMUCKERS </em></u>

<u><em>Absorption Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Total Manufacturing Costs                                              900,000

Gross Profit                                                                   120,000

Fixed Expenses                                                               20,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

You might be interested in
What about this profile would most appeal to a recruiter from a public relations firm? Check all that apply. the username the bi
Ne4ueva [31]

Answer:

the biography

Explanation:

people would rather know who you are than just see the cover you put up

6 0
1 year ago
ane is planning to offer a Groupon for inner tube rentals that she will distribute on hot, sunny, summer days by the river that
sweet [91]

Probability assigned:|

x 30 60 120 180

P(x) .10 .40 .40 .10

Answer:

Jane

Price of Groupon for a revenue of $300 is:

$3

Explanation:

a) Data and Calculations:

Expected Sales volume:

Number of Tubes  x   30     60      120     180

Probability P(x)           .10     .40      .40      .10

Expected values          3      24       48       18

Total = 93 tubes

Groupon price = $300/93 = $3.23

b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily.  The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.

6 0
1 year ago
What would a competitive retailer have to do to get your patronage?
SOVA2 [1]
For a competitive retailer to get a consumer's patronage, they should implement strategies of attracting their consumers of which will likely gain their support and make their consumers many than of their competitors. An example of this is by having to offer discounts in means of attracting other consumers to buy their products as a means of having to gain their support.
4 0
1 year ago
Last year, Joan bought 50 pounds of hamburger when her household’s income was $40,000. This year, her household income was only
Norma-Jean [14]

Answer:

a. positive, so Joan considers hamburger to be an inferior good.

Explanation:

Income elasticity is a microeconomic concept that aims to measure the sensitivity of demand in the face of income changes. To calculate the Income elasticity , a formula is used that divides the observed percentage change in quantity (Q) by the percentage change in price income (P): Elasticity = ▲ Q / ▲ P

The percentage change in quantity (▲ Q) and the percentage change in price (▲ P) are calculated by the difference in quantity / price in the two periods divided by the quantity / price of the first period.

▲ Q = (60 -50/60) = 0,16

▲ Q = (40.000 - 30.000/40.000) = 0,25

Elasticity = ▲ Q / ▲ P  = 0,16/0,25 = 0,64

Therefore, the elasticity is positive.

This good is considered inferior, because according to microeconomic theory, inferior goods are those whose demand increases when consumer income decreases. This is the opposite of the normal good, which has its demand increased when income increases.

8 0
1 year ago
Sales at a fast-food restaurant average $6,000 per day. The restaurant decided to introduce an advertising campaign to increase
zimovet [89]

Answer: a. 2.8

Explanation:

Given : Population mean : \mu=\$6,000\text{ per day}

Sample size : n= 49> 30 , the sample is a large sample  we use z-test.

Sample mean = \overline{x}=\$6,400\text{ per day}

Standard deviation : \sigma= \$1,000

The test statistic for population mean is given by :-

z=\dfrac{\overline{x}-\mu}{\dfrac{\sigma}{\sqrt{n}}}\\\\\Rightarrow\ z=\dfrac{6400-6000}{\dfrac{1000}{\sqrt{49}}}=2.8

Hence, the value of the test statistic is 2.8

8 0
1 year ago
Other questions:
  • 1. Acme Company just had a very successful IPO. Initial shares sold at a price far above their realistic value. The “buzz” on th
    8·1 answer
  • You have the option to play tennis or a round of golf​ (but not​ both). The tennis match requires you to take 2 hours off from w
    8·1 answer
  • Mr. and Mrs. Napper are interested in funding their children's college education by taking out a home equity loan in the amount
    5·1 answer
  • The statements and equations show various ways of defining average variable cost, marginal cost, and average total cost. TC is u
    5·2 answers
  • The American Medical Association is considering putting a permanent cap on the number of medical residents (which effectively wo
    5·2 answers
  • Which individual is acting most like a consumer
    13·1 answer
  • Prepare separate entries for each transaction for Sunland Company. The merchandise purchased by Splish Brothers on June 10 cost
    7·1 answer
  • On October 29, 2016, Lobo Co. began operations by purchasing razors for resale. Lobo uses the perpetual inventory method. The ra
    8·1 answer
  • If Nadia is wondering about the best way to get her metal sculpted art into a customer's hands, what area of the marketing mix d
    6·1 answer
  • Exercise 6-4A Calculate inventory amounts when costs are rising (LO6-3) [The following information applies to the questions disp
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!