Here is the answer to the given question above. According to the Citizens for Roadside Safety, the percentage of motorists that have witnessed an act of aggressive driving in the past year is 70% but only 30% of it admitted their aggressiveness. Hope this answers your question. Have a great day!
Answer: price competition
Explanation:
The type of competition would Funke and Dumphy likely engage in after the decrease in demand is price competition.
Price competition simply means when the companies in a particular industry lower their prices afsubst the prices of identical products in order to boost demand and sales.
Since there's a reduction in demand, Dumphy and Funke will engage in price competition to boost sales.
Answer:
77.48 units
Explanation:
Data provided in the questions
Annual demand = 395 units
Ordering cost = $38
Holding cost per unit per year = $5
The computation of the economic order quantity is shown below:


= 77.48 units
hence, the economic order quantity is 77.48 units
We simply applied the above formula so that approximate units could come. And it always expressed in units
Answer:
Total incremental net income = $28,000
Incremental per gallon increase in net income = $0.70 per unit
Explanation:
a. The preparation of incremental statement to find out the increase in net income
Total production $140,000
Less:
Incremental cost
Direct material $68,000
($1.70 × 40,000 gallons)
Direct labor $24,000
($0.60 × 40,000 gallons)
Variable manufacturing
overhead $20,000
($0.50 × 40,000 gallons)
Total incremental cost ($112,000)
Total incremental net income $28,000
b. Incremental per gallon increase in net income = Total incremental net income ÷ Total quantity
= $28,000 ÷ 40,000 gallons
= $0.70 per unit
Therefore the total incremental net income is $28,000 and incremental per gallon increase in net income is $0.70 per unit.