Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
The answer should be software programming
I hope this helps you!!!
Answer:
The correct answer is letter "B": Atomicity, consistency, isolation, and durability.
Explanation:
Atomicity, Consistency, Isolation, and Durability (<em>ACID</em>) is a database that allows computer software to guarantee the accuracy of transactions even in front of events such as power failures. The system also takes care of how information can be recovered -if lost any- when those situations arise.
Answer:
The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.
Explanation:
The details of beginning and ending inventory are irrelevant for sales; they are relevant only for production quantity.
total March sales for Kittyz anticipated = 20000*$5
= $100,000
Therefore, The total March sales that Kittyz anticipated is $100,000.
Answer:
The cost of the preferred stock, including flotation is 11.31%
Explanation:
In order to calculate the cost of the preferred stock, including flotation we would have to use the following formula:
cost of the preferred stock= <u>Annual Dividend</u>
Price×(1-Flotation Cost)
cost of the preferred stock=<u> $11 </u>
$108×(1-10%)
cost of the preferred stock=<u> $11 </u>
$97.20
cost of the preferred stock=11.31%
The cost of the preferred stock, including flotation is 11.31%